Možná máte žloutenku (hepatitidu) zafixovanou jen jako nemoc špinavých rukou. Faktem ale je, že je velmi nebezpečná a počet nemocných stále roste. Příznaky u všech typů žloutenek jsou víceméně podobné těm, které pociťují lidé se slabou

chřipkou. O to je žloutenka zákeřnější. Nejčastější příčinou žloutenky neboli zánětu jater jsou viry - dnes je známo pět druhů virů. Jsou označovány písmeny A až E a stejně jsou pojmenované žloutenky, přičemž u nás jsou nejrozšířenější první tři. Relativně nejméně nebezpečná je žloutenka typu A, která je právě známá jako nemoc špinavých rukou. Vir v tomto případě vstupuje do těla trávicím ústrojím. Tento typ nepřechází do chronického stadia a nemoc je lépe zvládnutelná. Horší situace nastává u typů B a C, protože poměrně často přecházejí do chronické fáze. O chronické žloutence mluvíme tehdy, pokud infekce trvá déle než půl roku, někdy i desítky let. Rizikem je závažné poškození jater, jaterní cirhóza a rakovina jater. Zatímco při hepatitidě B existuje očkování, proti žloutence typu C očkovací látka neexistuje. Žloutenka typu B a C jsou přenosné krví, ohrožení jsou uživatelé injekčně aplikovaných drog, lidé s tetováním či piercingem, hemofilici a promiskuitní osoby.

Co na talíř nepatří?

Játra jsou důležitou součástí trávicího traktu a při jejich onemocnění je zapotřebí změnit jídelníček. Jezte pravidelně, ideálně malé porce pokrmů pětkrát až šestkrát denně. Jídelníček musí být upraven tak, aby byla co nejméně zatěžována jaterní tkáň. K zakázaným potravinám patří tučné maso, husa, kachna, zvěřina, uzené ryby, očka, uzeniny, pikantní sýry, smažené a pikantní pokrmy, polévkové koření (maggi), masox, sójová a worcesterská omáčka. Snažte se výrazně omezit všechny průmyslově zpracované a konzervované potraviny a pokrmy, polotovary, uzené maso, nakládanou zeleninu, hořčici, kečup, pepř, pálivou papriku. Výrazně omezte ředkvičky, ředkev, zelí, kapustu, papriku, okurku a luštěniny. Omezte cukr a všechny sladkosti, moučníky z kynutého těsta a tučných těst, například lístkového či lineckého, a smažené moučníky.

(jam)

RADA SPIRITU

Je nezbytné dodržovat zákaz konzumace alkoholických nápojů a turecké kávy, omezeně je možné pít jiný druh kávy, případně i různé kávové náhražky. Do jídelníčku nepatří ani limonády, včetně colových nápojů.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373962
DnesDnes526
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden3212
Tento měsícTento měsíc1391

Partnerské weby

apartman banner