Dnes už není problém nechat si třeba odstranit váčky pod očima nebo opravit velký nos, zrovna tak jako zvětšit nebo zmenšit ňadra. Pokud se ovšem chystáte nechat si vylepšit vzhled plastickou operací a kouříte, pak se

připravte na to, že se vám možná jizvy nebudou hojit tak rychle jako nekuřákům. Jak totiž uvádějí němečtí odborníci, kouření cigaret způsobuje, že se rány při plastických operacích hojí pomaleji. Proto by se měli kuřáci čtyři týdny před a čtyři týdny po operaci vzdát cigaret. Nikotin, oxid uhličitý i další škodliviny, které při kouření tabáku vznikají, narušují hojení a mohou vést i k pooperačním komplikacím. Riziko je zvláště akutní, pokud chirurg musí udělat dlouhé řezy v kůži nebo tkáni, jako například při operacích břicha.

Kouření nepředstavuje pouze omezující faktor při hojení ran, ale též potenciální nebezpečí v podobě rakoviny plic i postižení kardiovaskulárního systému. Dnes u nás kouří čím dál více mladých žen. Přestože jsou veřejně známá veškerá rizika spojená s kouřením, stále velkému množství kuřáků cigarety chutnají. Je třeba si uvědomit, že cigarety patří k návykovým látkám. Ti, kteří po letech přestali kouřit, označují samotné odvykání od nikotinu za těžké. Člověk musí v první řadě zmobilizovat vlastní vůli, která je klíčová. Bez osobního rozhodnutí přestat kouřit nejde.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428772
DnesDnes373
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden3970
Tento měsícTento měsíc24251

Partnerské weby

apartman banner