Období na zotavování po nemoci - rekonvalescence - je nedílnou součástí medicínské léčby. Proč je důležité? Po operačním zákroku se doporučuje, aby pacient, pokud mu to zdravotní stav dovolí, vstal a chodil. Prodlužovaný

pobyt na lůžku způsobuje proleženiny, vyplavování vápníku z kostí, a navíc zvyšuje riziko trombózy.

Nezbytným doplňkem po dobu rekonvalescence jsou vitamin C a zinek, které posilují organismus a přispívají k hojení ran. Je prokázáno, že po chirurgické operaci, při léčení vředů, po úrazu, zranění, zlomeninách napomáhá zinek hojení a urychluje léčbu. Po ztrátě krve je nezbytné doplnit zásoby železa, které se přímo podílejí na tvorbě krve.

Na co pamatovat v jídelníčku? Na talíř patří lehce stravitelné pokrmy - drůbež, ryby, mléčné výrobky, dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Je třeba vyloučit těžko stravitelná, smažená, tučná a silně kořeněná jídla. Pokud jste podstoupili operaci trávicího ústrojí, je lépe se vyhnout stravě s vysokým obsahem vlákniny, neboť by mohla způsobit nadýmání a dráždit zajizvenou tkáň.

Co pít? Čaj z kopřivy je doslova nabitý minerálními látkami, povzbuzuje činnost jater, žaludku, zvyšuje množství červených krvinek a je vhodnou doplňkovou léčbou v rekonvalescenci a při dlouhodobých nemocech. Při stavech vyčerpanosti a při těžkých chorobách může hodně pomoci heřmánek. Posilující efekt během nemoci a rekonvalescence má čaj yerba maté, který patří do skupiny přírodních léků a jehož účinky na lidský organismus jsou všestranné. Posilujícím prostředkem je řada bylinkových sirupů, vyzkoušet můžete například trnkový.

Pro obnovení sil po úrazech, operacích a dalších zákrocích je vynikající rakytník, který lze užívat v mnoha formách. K dostání je i celá řada biologicky aktivních doplňků, vhodný přípravek byste měli konzultovat se svým lékařem.

(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425952
DnesDnes441
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1150
Tento měsícTento měsíc21431

Partnerské weby

apartman banner