Většina lidí si vysoký krevní tlak nese jako dědičnou zátěž. Na vzniku hypertenze se ale podílí nezdravý životní styl, špatná životospráva. Z rizikových faktorů je to většinou nadváha, přemíra alkoholu, kouření, vysoký příjem soli a

také stres. Někdy může být tento problém důsledkem nějakého onemocnění, souviset například s onemocněním ledvin nebo cév. Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, patří mezi nejčastější příčinu úmrtí, ale i invalidity, neboť může vést ke zvýšenému riziku infarktu myokardu či mrtvice. Je o to víc nebezpečnější, že o něm spousta lidí ani nemusí vědět, člověk se při něm může cítit zcela normálně.

Jak lze vysokému krevnímu tlaku předcházet? Jedním z důležitých preventivních opatření je redukce nadměrné hmotnosti. Žádoucí je upravit jídelníček, dbát o vysoký příjem ovoce a zeleniny, méně solit, zaměřit se na zdravé tuky, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, vlákninu v podobě celozrnných a jiných produktů. Normální hladinu krevního tlaku pomáhá udržovat draslík. Jeho bohatým zdrojem jsou například čočka, vlašské ořechy a mandle, špenát, brambory, hroznové víno, banány. Také zdravé mlsání v podobě hořké čokolády s alespoň 70 % obsahem kakaa má ochranný účinek na zdraví. Látky flavonoidy, které obsahuje, přispívají ke snížení krevního tlaku i škodlivého cholesterolu. V prevenci můžete sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích, jakými jsou česnek, petrželová nať nebo celer. Důležité je dodržovat pitný režim, neboť nedostatek tekutin zatěžuje ledviny, což může vést i ke vzestupu krevního tlaku. Nezapomínejte na pravidelný pohyb, každý den věnujte přiměřené fyzické aktivitě alespoň třicet minut. Možná tomu nebudete věřit, ale už půl hodiny chůze denně dokáže snížit krevní tlak o několik jednotek.

(pru)

DODATEK

O vysokém krevním tlaku hovoříme tehdy, jestliže jsou hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471604
DnesDnes190
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2019
Tento měsícTento měsíc3234

Partnerské weby

apartman banner