Miliony lidí na celém světě trpí neplodností z nejrůznějších příčin. Plodnost u žen po 35. roce věku klesá, mužská plodnost není na věku tolik závislá, ale mohou ji provázet vážnější problémy. Vitamin E bývá označován jako „vitamin plodnosti“, neboť prokazatelně

posiluje činnost pohlavních orgánů, zlepšuje sexuální výkonnost, u mužů má příznivý účinek na počet spermií a jejich pohyblivost. U žen se při dostatečném zásobení organismu tímto vitaminem snižuje riziko potratů a předčasných a těžkých porodů. Rozhodující úlohu v mužské neplodnosti hraje zinek, který zvyšuje tvorbu hormonu testosteronu a tedy i počet spermií. Vitamin C pomáhá vyléčit jednu z nejběžnějších příčin mužské neplodnosti - shlukování neboli „aglutinaci“ spermatu. Nedostatek vitaminu B 12 má vliv na snížený počet spermií a jejich nedostatečnou pohyblivost. Pomáhá i celý komplex vitaminů B, který udržuje zdravý reprodukční systém, vitamin B 6 (pyridoxin) hraje důležitou roli v produkci pohlavních orgánů. Ženy by měly užívat i dostatek vitaminu B 4 (kyseliny listové) a zinku.

Doporučuje se konzumovat dostatečné množství potravin s obsahem důležitých aminokyselin, které mají pozitivní vliv na plodnost - libové maso, drůbež, mořské ryby a plody moře, zakysané mléčné výrobky, celozrnné potraviny, rýži, obilné klíčky, luštěniny, mandle, ořechy, různá semínka, čerstvé ovoce a zeleninu. Bylo prokázáno, že oves zvyšuje vyplavování gonadotropního hormonu, který povzbuzuje produkci hormonů ve varlatech a vaječnících. Dopřejte si co nejčastěji pokrmy z ovesných vloček.

Mořské ryby prostřednictvím důležitých omega-3 mastných kyselin pomáhají u mužů udržovat zdravé spermie i reprodukční orgány, u žen podporují správnou funkci dělohy a vaječníků.

(jam)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380031
DnesDnes84
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden2829
Tento měsícTento měsíc7460

Partnerské weby

apartman banner