Prospěšnost sauny je prověřena jak zkušenostmi mnoha generací Skandinávců, kteří ji vynalezli, tak řadou aktuálních vědeckých výzkumů. Léčivý efekt mohou ocenit například lidé s kožními problémy. Pobyt v sauně podporuje krevní oběh, povzbuzuje prokrvení sliznic, dýchacích cest, činnost srdce, ledvinového

systému. Je nesporné, že přispívá k větší obranyschopnosti organismu, vylučování škodlivin z těla, pozitivně ovlivňuje mnoho fyziologických funkcí. Nezanedbatelný vliv má také na psychiku, z hlavy dokáže vyhnat negativní myšlenky, člověk se lépe vyrovnává s psychickým vypětím, dlouhodobým stresem.

Aby saunování přinášelo blahodárné účinky, je třeba dodržovat určitá pravidla. Někomu vyhovuje kratší pobyt v „potírně“, který však několikrát zopakuje, někdo dává přednost jednorázovému pořádnému prohřátí. Kdo však vynechává zchlazovací lázeň, připravuje se o důležitou součást příjemné procedury. Do sauny nikdy nechodíme ihned po vydatném jídle. Před vstupem do vyhřáté místnosti je nutné se osprchovat teplou vodou a mýdlem, důkladně se utřít froté ručníkem. Vlastně se jedná se o šetrnou masáž, při níž se otvírají póry, čímž tělo připravíme na saunování. V potírně zůstaneme tak dlouho, dokud je nám to příjemné, neexistuje žádná doporučovaná doba, kterou je třeba dodržet. Usedáme nebo uléháme na určeném místě vždy na ručník nebo prostěradlo. Saunování je nutné okamžitě přerušit, pokud pocítíme nevolnost, bušení srdce či závrať. Než se ponoříme do studené vody, osprchujeme se vlažnou, abychom smyli vyloučený pot. Následovat by měl dostatečný odpočinek, který by měl trvat přinejmenším tak dlouho, jako doba, kterou jsme pobývali v sauně. Nezapomínáme na doplnění ztrát tekutin, ne však v podobě alkoholických nápojů.

(map)

DODATEK

Při jakémkoliv onemocnění, včetně rýmy a nachlazení, odložíme návštěvu sauny na dobu, až bude tělo v dobré kondici. Lidé s vysokým krevním tlakem či srdeční chorobou by měli saunování konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453220
DnesDnes536
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1127
Tento měsícTento měsíc4166

Partnerské weby

apartman banner