Ženy jsou po přechodu v důsledku úbytku hormonů estrogenů, které se zapojují do vstřebávání vápníku, zvláště náchylné k osteoporóze. Za přírodní superlék při této diagnóze je považována přeslička. Velký význam má pro pevnost kostí, pomáhá tělu vstřebávat a využít důležitý vápník. Ještě vhodnější

kombinací je čaj z přesličky smíchané ve stejném poměru s kopřivou. Obě bylinky bývají součástí čajů na osteoporózu, neboť výrazně zpomalují řídnutí kostí. Důležitou bylinkou s vysokým obsahem vápníku jsou také listy pampelišky.

Čerstvá mrkvová a celerová šťáva poskytuje množství cenných látek v prevenci a doplňkové léčbě osteoporózy. Listová zelenina, brokolice, kadeřávek, špenát, mangold a kapusta hrají důležitou roli v prevenci tohoto onemocnění. Významně může přispívat pravidelná konzumace ostružin, borůvek, třešní a malin. Lidovým lékem na osteoporózu je jablečný ocet. Zvýšenou kyselostí v žaludku dochází k lepší absorpci vápníku. Do sklenice teplé vody dejte lžíci octa a užívejte před jídlem. Ráno se doporučuje vypít nalačno čerstvou šťávu z citronu, rozmíchanou v teplé vodě. Mák je jedním z nejbohatších zdrojů vápníku. Denní potřebu tohoto prvku pokryje asi 60 g máku. Za velmi zdravá je možné považovat sezamová semínka. Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je prospěšný při prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin kostí. Vynikajícím zdrojem vápníku jsou mořské ryby. Obsahují i vitamin D, který je důležitý při ukládání vápníku do kostí. Vysoký obsah vápníku mají některé mořské řasy.

Čemu se raději vyhýbat? Sůl bývá někdy nazývána „zlodějem vápníku“. Její příliš velký příjem a také solených potravin urychluje spotřebu vápníku a ničí kosti. Využití vápníku v organismu omezují fosfáty. Tyto látky jsou obsaženy zejména v barevných bonbonech a želé, sladkých limonádách a nápojích typu cola, konzervovaném mase, uzeninách a taveném sýru. Bylo zjištěno, že více než tři šálky kávy denně podněcují vylučování vápníku z kostí. Nadváha působí jako další zátěž na oslabené kosti. Přestaňte kouřit, což prospěje nejen kostem, ale i celkovému zdravotnímu stavu.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375406
DnesDnes160
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4656
Tento měsícTento měsíc2835

Partnerské weby

apartman banner