Lupénka je jedno z nejvážnějších kožních onemocnění, které je velmi těžko léčitelné. Při lupénce se na kůži tvoří růžové až červené skvrny, které se nejčastěji objevují na loktech, kolenou, bércích a ve vlasech. Kožní buňky se u zdravého jedince obnovují v

měsíčním cyklu během 28 až 30 dnů, ale u pacientů s lupénkou se obnovují každé 3 až 4 dny a hromadí se v podobě zarudlých míst zejména na loktech, hlavě, za ušima a podobně. Léky, krémy či masti určené k léčbě nejlépe zabírají po 16. hodině.

Z mnohých odborných studií vyplývá, že konzumace červeného masa, vnitřností, kalorických a tučných jídel, produktů z bílé mouky, cukru, sladkostí a přemíra alkoholu zhoršuje její stav. Doporučuje se pravidelně konzumovat mořské ryby, které jsou bohatým zdrojem protizánětlivých omega-3 mastných kyselin, a navíc jsou hodnotným zdrojem vitaminu D a dalších látek. U mnoha pacientů se projevilo podstatné zmírnění příznaků, pokud jedli nejméně třikrát týdně ryby nebo užívali kapsle s rybím tukem či lněná semínka. Podle posledních studií je stará indická léčivá rostlina a známé koření kurkuma považována za „brzdu“ hlavního spouštěče lupénky. Kurkuma patří k tradičním přísadám kari koření.

Měsíček u nás dříve nechyběl v žádné venkovské zahrádce. Pěstoval se nejen pro své zářivé květy, ale také pro léčivé vlastnosti. Měsíčková mast má výborné hojivé účinky a může zlepšit projevy lupénky.

Pacientům s tímto onemocněním pomáhá sluneční záření. Je to možná jeden z důvodů, proč se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech tak málo. Slunce zlepšuje lupénku až u tří čtvrtin pacientů, ale musí se vyvarovat spálení pokožky.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473202
DnesDnes91
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3617
Tento měsícTento měsíc4832

Partnerské weby

apartman banner