Je lépe darovat insolventním přátelům místo peněz olivový stromek. Až začne růst a plodit, bude prý nad všechny poklady světa. Tato legenda se traduje mezi Řeky již od starověku. Olivy údajně pocházejí od bohyně Athény, která jim je dala jako dar opravdu vzácný. Jejich pozitivní

účinky na lidský organismus jsou totiž nesporné.

Říká se, že existují dva druhy lidí. Jedni by olivy nepozřeli nikdy a druzí se bez nich neobejdou. Ovšem skutečnost je taková, že jižní národy z tohoto dělení musíme vyjmout. Tam totiž snad nenajdete nikoho, kdo by si bez nich dokázal představit svůj jídelníček.

Na našem trhu si dnes lze vybrat z množství rozličných druhů. Někteří z nás je však rozdělují pouze na zelené a černé. Jaký je kromě barvy mezi nimi rozdíl? Zelené olivy obsahují téměř dvakrát tolik sodíku než černé olivy. Jinak jsou nutričně téměř identické. 15 gramů zelených oliv obsahuje asi 20 kalorií, zatímco stejná porce černých oliv má o 5 kalorií víc.

Blahodárný vliv oliv na organismus ocení zejména kardiaci, protože olivy snižují špatný cholesterol, chrání před vysokým krevním tlakem a podporují cirkulaci krve. Lidé, kteří zařadili do svého jídelníčku olivový olej, jsou méně náchylní k infarktu. Doslova jako životabudič pak působí na organismus seniorů, brání totiž degeneraci kostí a díky vitaminu E, který obsahují, podporují vitalitu mozkových buněk.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475376
DnesDnes543
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1717
Tento měsícTento měsíc7006

Partnerské weby

apartman banner