Myslíte si, že když si dvakrát denně čistíte zuby, děláte pro ně maximum? Jestliže chcete mít krásné a zdravé zuby, měli byste o ně pečovat častěji. Vše začíná vhodným výběrem kartáčku. Příliš tvrdý může poškodit zubní sklovinu, ideální je jemný, rovně střižený. Se správnou technikou čištění pomůže zubní hygienistka. Stejně tak

s výběrem mezizubního kartáčku, který mnozí považují pouze za reklamní trik. Jeho použití je velmi jednoduché, klíčová je jeho velikost. Příliš malá neusnadní zcela vyčistit prostor mezi zuby, velkým může dojít k poškození dásní. Možná vás překvapí názor odborníků, že značka zubní pasty není tak důležitá, jak se mnohdy domníváme. Zvýšit efekt čištění nepomůže. Na prvním místě je vždy technika čištění zubů. Také prevence by se neměla zanedbávat. K udržení zdravého chrupu je naprosto nezbytná. Návštěvu stomatologa neodkládejte ani v případě, že zuby nebolí a nemáte žádné potíže. Zubní preventivní prohlídku dvakrát ročně hradí zdravotní pojišťovna.

O zdraví zubů rozhoduje i jídelníček. Zubní sklovinu posílí například fosfor. Důležitý minerál, který najdete v jogurtu, tvarohu, hovězím mase, pivovarských kvasnicích, sardinkách, vlašských ořeších. Také potraviny bohaté na vápník mají vliv na zachování zdravého chrupu. Pravidelně konzumujte sardinky, lososa, petrželovou nať, žloutky, brokolici, špenát, zelí, hlávkový salát. Největšími nepřáteli zubů jsou však cukr, cukrovinky, sladkosti. Kdo se řídí babskou radou, že jablko nahradí čištění zubů, ten nedělá dobře. Díky obsahu cukrů a ovocných kyselin přispívá tohle nejrozšířenější ovoce ke vzniku zubního kazu jako kterákoli jiná potravina.

(mav)

RADA SPIRITU

Víte, že žvýkačky bez cukru posilují zubní sklovinu tím, že dokáží bojovat s kyselým prostředím v ústech? To se konzumací nebo po vypití něčeho kyselejšího rychleji neutralizuje, když si vypláchnete ústa čistou nebo ústní vodou.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672955
DnesDnes655
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1605
Tento měsícTento měsíc17847

Partnerské weby

apartman banner