Co vlastně představuje hrom? Jak vzniká a kterak se má člověk co nejlépe chránit před bleskem, pokud se nenachází v místnosti, ale venku? Stačí jen připomenout, že zásah bleskem nelze v žádném případě nijak

podceňovat, neboť při bouřce teplota plazmatu činí až 50 000 stupňů Celsia, elektrický proud má až 100 000 ampér a elektrické napětí dosahuje milionů voltů.

Hrom je zvukový efekt, který vzniká rychlým zahřátím a rozpínáním vzduchu v těsné blízkosti blesku. Před bouřkou doprovázenou blesky bývá samozřejmě nejlepší ochranou schovat se do budovy opatřené bleskosvodem či alespoň do uzavřeného vozidla. Odtud byste ovšem neměli vycházet dříve než půl hodiny po doznění posledního hromu, neboť nejvíce nehod způsobených bleskem spadá právě do tohoto závěrečného intervalu.

Ve volné přírodě nejste před bleskem nikdy zcela chráněni, ale i přesto můžete snížit riziko dodržením několika pravidel. Nezdržujte se proto na vodních plochách ani na vyvýšených místech, v lese se snažte ukrýt v co nejnižším porostu a jedete-li na kole, raději sesedněte. Pokud už musíte stát pod stromem či u domu, mějte chodidla těsně u sebe a nedotýkejte se kovových součástí budov nebo sloupů elektrického vedení. Dříve se též doporučovalo lehnout si přímo na zem, dnes se však radí minimalizovat nejen vlastní výšku, ale právě tak i plochu dotyku se zemí. V praxi to znamená dřepnout si na bobek s hlavou mezi koleny a rukama kolem hlavy. Ačkoli až 90 procent obětí úderu blesku nehodu přežívá, mnoho z nich si odnáší zranění s celoživotními následky. Rozhodně tedy stojí za to chránit se co nejlépe. Před bouřkou se proto ukryjte, jakmile se doba mezi bleskem a hromem zkrátí na 30 vteřin a méně.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733661
DnesDnes116
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1811
Tento měsícTento měsíc2269

Partnerské weby

apartman banner