Většina případů rakoviny bývá zjištěna až teprve v pokročilém stavu, kdy její léčba patří obvykle k dost komplikovaným. Přesto se vědci a lékaři již dlouhá leta snaží objevit nádory rakoviny a nádorového bujení preventivně a

včas. To se doposud dařilo jen částečně a s rozdílnými úspěchy. Věda však pokročila dál, takže ohrožení rakovinou bude možné zjistit o měsíce, možná dokonce až o několik let dříve, než nemoc vypukne. To umožní zcela nový krevní test vyvinutý v americkém Cleveland Centre v Ohiu. Tento test zatím s různou mírou úspěšnosti dokáže odhalit až deset různých druhů rakoviny. Bude však ještě několik let trvat, než se poměrně převratný test objeví také v Evropě. Nová tekutá biopsie dává příležitost odhalit nemoc poměrně brzy. Při tekuté biopsii stačí k provedení testů tělesná tekutina, což je výhodou oproti biopsii tradiční, kde se pracuje s kousky tělesné tkáně.

Nový test byl zatím vyzkoušen na 1 600 pacientech a dosáhl vysoké účinnosti. Mezi těmi, kteří testy prošli, se ocitlo 749 lidí bez rakoviny, přičemž dalším 878 byla nemoc nově diagnostikována. Výsledky odborníci označili za velký krok onkologie, kterým se zdravotnictví vydá k úspěšné léčbě všech druhů rakoviny. Test zatím zaznamenal největší úspěchy při odhalování nádorů slinivky, vaječníků, jater a žlučníku. Tyto druhy rakoviny byly správně určeny ve čtyřech pětinách zkoumaných případů. Poněkud menší přesnosti se pak docílilo při zjišťování lymfomu a myelomu, kde úspěšnost dosahovala 77 a 73 procent. Rakovina tlustého střeva byla správně určena ve dvou třetinách případů. Zatím sporné výsledky vykázal krevní test u rakoviny plic, hlavy a krku, kde se úspěšnost pohybovala mezi 56 a 59 procenty. Na výsledky testů se po jejich absolvování čeká dva týdny. Jak se již vyjádřili britští experti, otevírá se tím cesta k programům téměř kompletního sledování rizika rakoviny, za jejichž pomoci by mohli vědci odhalit varovné signály smrtící nemoci.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584167
DnesDnes694
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3060
Tento měsícTento měsíc14531

Partnerské weby

apartman banner