Bakterie jsou všude, kam se podíváte. Na počítačové klávesnici, na klikách u dveří, na košíku v supermarketu, na tlačítkách výtahu, penězích, vodovodních bateriích… Nezapomenete si umýt ruce po jízdě autobusem nebo po

vynesení odpadků do popelnice, než se posadíte k jídlu, dotknete se svých úst, očí, nosu? Možná tomu nebudete věřit, ale podle statistických údajů si čtvrtina Čechů ruce před konzumací jídla nemyje. Některým lidem není tento návyk vlastní ani po návštěvě toalety, přitom je na rukou dvakrát více mikrobů než před jejím použitím. Odborné zdroje uvádějí, že se to týká až patnácti procent mužů a sedmi procent žen.

Dodržování základních hygienických návyků, jako je mytí rukou, nesporně chrání zdraví. Až osmdesát procent infekcí se šíří prostřednictvím nemytých či špatně umytých rukou, jak uvádí Světová zdravotnická organizace.

Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, které mohou zapříčinit nemyté či špatně ošetřené ruce? Nejnebezpečnější je žloutenka typu A, která se zpočátku projevuje jako chřipka. Postižený si stěžuje na nevolnost, horečku, celkovou únavu. Bolestmi břicha, zvýšenou teplotou, úporným průjmem se může přihlásit salmonela.

Před mytím rukou je vhodné odložit šperky i hodinky, neboť jsou rovněž úkrytem pro nebezpečné bakterie. Je třeba ruce navlhčit a vždy použít dostatečné množství mýdla, raději tuhé než tekuté, avšak jakékoliv je lepší než žádné. Není bez zajímavosti, že až polovina mužů žádný mycí prostředek nepoužívá, a to je špatně. Důležité je třít dlaně o sebe alespoň třicet sekund. Nezapomeňte na prostory mezi prsty a okolo nehtů, bříšky prstů, zaměřte se na hřbety rukou a na závěr je opláchněte pod tekoucí teplou vodou. I osušení rukou je třeba věnovat náležitou pozornost, protože bakterie holdují vlhkému prostředí. Ve veřejných prostorách je lepší ruce osušit papírovým ubrouskem, jednorázovým ručníkem než pod sušákem. Foukání teplého vzduchu může vést k dehydrataci pokožky, navíc, jak ukázal výzkum londýnské University of Westminster, používání sušáku zvyšuje množství mikroorganismů na rukách.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2589509
DnesDnes340
VčeraVčera716
Tento týdenTento týden2756
Tento měsícTento měsíc19873

Partnerské weby

apartman banner