Sípání, kašel, tlak na prsou - astma je záležitost doslova dechberoucí, ale nikoli v tom dobrém slova smyslu. Na tento zdravotní problém dosud neexistuje lék, ale pokud astmatici vědí, jaké medikamenty užívat a jak zvládnout

spouštěče záchvatu, mohou vést úplně normální život. Existuje mnoho způsobů, jak se s astmatem vypořádat. Kromě inhalátorů a tabletek pomáhá i pravidelné aerobní cvičení, které posiluje plíce, redukuje váhu a minimalizuje příznaky. Astma by nemělo stát v cestě životnímu stylu.

Když přijde zima, mnozí astmatici si stěžují, že chladný vzduch jejich potíže spouští a ještě zhoršuje jejich stav. Ve dnech, kdy je pod nulou, si stačí omotat při pobytu venku kolem úst a nosu šálu. V ideálním případě by se astmatici měli nechat každoročně očkovat proti chřipce a jednorázově proti pneumokokovi, aby se vyhnuli respiračním chorobám, které - jak známo - podporují astmatické záchvaty. Astmatici by ale také měli pro všechny případy u sebe neustále nosit inhalátor. Ať je astma sebeslabší, je lepší být připraven.

(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552685
DnesDnes324
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3602
Tento měsícTento měsíc2861

Partnerské weby

apartman banner