Ať už jde o preventivní prohlídku nebo nutnost odhalit příčinu nejrůznějších zdravotních problémů, bez odběru krve se to neobejde. Krevní rozbor zjistí veškeré biochemické parametry, na jejichž základě může ošetřující lékař stanovit správnou diagnózu, postup

léčby, předepsat potřebné léky. Na kvalitu krevního rozboru ale mohou mít vliv i zdánlivé maličkosti, jako například zvýšená míra stresu, větší fyzická námaha, sladká snídaně a podobně. Co je dobré vědět, když se chystáte ráno na odběr krve?

+ Den před návštěvou odběrového místa se zřekněte veškerých fyzických aktivit, sportování, nadměrné námahy, platí to i v čase před samotným odběrem.

+ Také v jídelníčku je třeba se zaměřit na lehké pokrmy. K večeři si místo smaženého řízku si dopřejte raději dušenou rybu, zeleninový salát, kuřecí vývar. Zejména při zjišťování hladiny cukru v krvi byste to víc než jeden den neměli přehánět s konzumací něčeho sladkého. Hladinu tuků v krvi zase ovlivňují mastná jídla, alkohol, těžké, tučné pokrmy.

+ Pokyn lékaře dostavit se na odběry nalačno ale neznamená nepít. Příjem tekutin je před odebráním krve žádoucí. Pít lze však obyčejnou vodu z kohoutku nebo neslazený slabší čaj. Tedy žádné sladké nápoje, džus, mléko, ostatně pití kávy se nedoporučuje ani večer před odběrem.

+ Pokud jste kuřáci, je vhodné zcela se před návštěvou odběrového místa zřeknout tabáku. Nikotin má vliv na zvýšení tvorby žaludečních šťáv, stoupá hladina cholesterolu a také stresový hormon kortizol.

+ Je pro vás myšlenka na odběr krve noční můrou? Pokud cítíte nevolnost, točení hlavy, na indispozici byste měli ošetřující personál upozornit. Pamatujte také na to, že v den odběru byste neměli ruku, z níž byla krev odebrána, jakkoli zatěžovat, nosit v ní těžké břemeno.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2581289
DnesDnes182
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden182
Tento měsícTento měsíc11653

Partnerské weby

apartman banner