Častá návštěva toalety, nepříjemný únik moči? Není jen záležitostí klimakteria, inkontinencí mohou trpět i mladé ženy, stejně jako muži. Inkontinence se definuje jako stav, kdy člověk není schopen sám odchod moči regulovat. Největší skupinu

postižených tvoří lidé v produktivním věku, tedy kolem pětačtyřicátého roku. Skutečnost, že tento zdravotní problém musí řešit častěji ženy, je dán anatomickými zvláštnostmi jejich pánve a pánevního dna, u nichž dochází k oslabení, změnám, ztrátám elasticity a vnitřního napětí svalů. K rizikovým faktorům se řadí vedle přirozeného porodu vyšší věk, hormonální dysbalance a také obezita. Způsob terapie je v rukou lékaře, avšak ne vždy musí jít o užívání léků nebo chirurgické řešení. Velmi účinnou formu zlepšení stavu nabízí i fyzioterapie, konkrétně speciální cvičení, tzv. Kegelovy cviky, které slouží na posílení svalstva pánevního dna, zpevnění svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku. Důležité je však cvičit pravidelně a stále. Podle odborníků lze Kegelovy cviky doporučit nejen jako vhodnou gymnastiku při úniku moči, ale považují se za účinnou prevenci a také způsob, jak zlepšit kvalitu sexuálního života.
Nacvičování spočívá v rytmickém  zatínání svalstva, obdobně jako při zadržování močení,  a jeho následném uvolňování. Z počátku by mělo jít o krátké stahy a postupem času se může jejich délka prodlužovat. Je dobré věnovat se jim v krátkém rozmezí, ideální je cvičit alespoň třikrát denně, v intervalu třiceti stahů a povolení. Trénovat lze v podstatě v průběhu dne za jakékoli situace, například při čekání na dopravní spoj, ve frontě v supermarketu, v kanceláři při vyřizování běžné administrativy a podobně, aniž by okolí cokoli zaznamenalo.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2581251
DnesDnes144
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden144
Tento měsícTento měsíc11615

Partnerské weby

apartman banner