Klimatické změny v posledních letech, kdy narůstá průměrná roční teplota, a zvláště teplé jarní měsíce vytvářejí ideální podmínky pro výskyt klíšťat. Pokud se chcete uchránit vážných onemocnění a raději se vyhýbáte lesu, měli byste vědět, že i obyčejná procházka městským parkem, po louce může způsobit, že si

domů odnesete parazita. Infikované klíště může na člověka přenést různé závažné choroby a riziko přenosu se zvyšuje s dobou, během které ho měl člověk přisátého na těle. Virus encefalitidy se přenese už v prvních hodinách, neboť je přítomný ve slinách, které klíště při sání krve vypouští do rány. Při lymské borelióze jsou původcem bakterie, které sídlí ve střevě infikovaného klíštěte. Pokud je klíště infikované, nebezpečné se stává až druhý - třetí den po přisátí. A tak je důležité především zabránit přisátí zvířete. Jaké možnosti se nabízejí?

V prvé řadě je nejlepší vyhnout se místům, kde je předpoklad velkého výskytu klíšťat. Nejrizikovějším obdobím je jaro a podzim, kdy jsou nejaktivnější. Jestliže vyrážíte do přírody, je potřeba nosit vhodné oblečení. Nejlépe takové, které bude pevně přiléhat ke kotníkům, zápěstí. Ideální je vyšší obuv, holínky, do nichž je možné zasunout kalhoty. Svou roli sehrává i barva oblečení. Čím bude světlejší, tím na něm bude hmyz lépe vidět. Repelenty jsou při návštěvě lesa nezbytnou výbavou. Pro krátký pobyt lze aplikovat přímo na kůži, jestliže se v přírodě zdržíte delší dobu, je dobré repelentními prostředky impregnovat i oděv, zvláště v dolní části těla. Po návratu z vycházky je třeba celé tělo důkladně prohlédnout. Pokud parazita na kůži objevíte, šetrně ho odstraňte a místo přisátí ošetřete dezinfekčním prostředkem. Včasné odstranění klíštěte snižuje, nebo dokonce vylučuje, možnost nákazy. Čím dříve klíště objevíte, tím snadněji ho můžete odstranit a také snižujete nebezpečí infekce.

(pru)

DODATEK

Klíšťata se vyskytují maximálně do výšky šedesáti centimetrů od země. Tvrzení, že parazit padá ze stromů nebo keřů, je holý nesmysl.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504545
DnesDnes177
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2797
Tento měsícTento měsíc15891

Partnerské weby

apartman banner