Že se v okolí tohoto vrchu nad Sušicí dějí zajímavé věci, se tvrdí odedávna. Záhadné jevy se zde však začaly sbírat a dokumentovat v letech, kdy tu poprvé v rámci celé republiky začaly vznikat obrazce v obilí (agrosymboly). Místní badatelé zazna menali řadu aktuálních jevů, ale i případy starší.

Jistý muž badatelům popisoval, jak v 80. letech nad vrchem viděl stoupat světlo a když bylo ve velikosti hvězdy, začalo jako by skákat, až zmizelo jako ve filmu. Bylo to v době, kdy UFO ještě nebyla tak populární. Mnoho svědků si popsalo, jak zde v polovině 80. let explodoval kulový blesk za ohlušující rány. Jistá žena měla pozorovat dvě oranžové koule na podzim roku 1994. O rok později, když slezl sníh, byla na svahu nalezena dvě kola vybledlé a stočené trávy o průměru deseti metrů.

Na Žižkově vrchu (591 m n. m.) je instalován veliký kalich - památník k 500. výročí husitství, od něhož pochází další lidové označení této vyvýšeniny. Nad kalichem, byla i v nedávných letech poměrně často pozorována různá světla. Pan R. oznámil, že v létě 2005 (datum si nepamatuje, ví jen, že to bylo v období kruhů v obilí) pozdě v noci viděl nad kopcem oranžovou svítící kouli, která po chvíli klesla za les. O tom, že by to mohl být Měsíc, nemůže být ani řeči. Vypadalo to prý jako oranžové slunce. Tento jev pozorovala shodou okolností i jeho dcera. Co přitahuje tyto jevy k tomuto místu?

Krom památníku je tu tabulka, která oznamuje, že se zde nachází žíla pegmatitu, obsahující červený a zelený turmalín, lepidait a jiné nerosty. Mimo nich se zde nalézají ojediněle safíry. Písek v Otavě obsahuje monazit, nerost obsahující radioaktivní thorium. V lomu Hamr bylo možné nalézt černé turmalíny až pět centimetrů dlouhé. Od vrchu se táhne zlom dál za pohoří Kalovy a je perfektně vidět od Albrechtic. I zde byly pozorována světla červené či zelené barvy. Pohybovala se vodorovně a ve směru zlomu a nad Chmelnou se rozplynula.
Může to být pravý důvod záhadných jevů? Již řadu let existuje názor, že za částí UFO a dalších anomálních atmosférických světelných jevů se skrývá fenomén takzvaných zemských světel (earthlights). Tření zemských desek v místech zlomů vyvolává piezoelektrické jevy, výrony různých světel. Ty byly pozorovány před zemětřesením v různých částech světa, v blízkosti geologických zlomů nebo ve spojení se seizmickou aktivitou. Klíčovým faktorem je právě přítomnost jistých typů hornin, zejména takových, které obsahují krystalické struktury, například křemene.

Vše nasvědčuje tomu, že toto místo právě uvedená kritéria splňuje. I když zemětřesení v této oblasti naštěstí nehrozí, sledovat aktivitu podivných světel v závislosti například na příjmu signálu telefonů, poruchách elektrického vedení a pododbně by se určitě vyplatilo. Pokud máte více poznatků o pozorování těchto jevů, napište do redakce.
(slk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471057
DnesDnes269
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1472
Tento měsícTento měsíc2687

Partnerské weby

apartman banner