Vědci odhadují, že galaxie Mléčná dráha, v níž se pohybuje Země, se skládá přibližně ze sta miliard hvězd, přičemž asi u deseti procent z nich by se mohly vyskytovat planety, na nichž by mohl existovat život. Někteří badatelé věří, že se v poměrně blízké budoucnosti podaří navázat spojení s inteligentními mimozemskými bytostmi. První praktické kroky byly učiněny vypuštěním amerických vesmírn ých sond Mariner, které v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století proletěly postupně kolem Venuše, Marsu a Merkuru, a přistáním vesmírné sondy Viking na Marsu v roce 1976.

V roce 1992 vyhlásila NASA desetiletý program „pátrání po mimozemských civilizacích“, na který bylo vynaloženo 120 miliónů dolarů. Obří radioteleskop v portorickém městě Arecibo zkoumal zhruba každou 17. minutu každou z tisíce hvězd nacházející se ve vzdálenosti do sta světelných roků od Země a pokoušel se zachytit případné radiové signály. Pohyblivá vysokofrekvenční parabolická anténa Goldstone, umístěná v kalifornské poušti Mohave, pátrala po signálech v celé galaxii. Někteří vědci zastávají názor, že mimozemšťané se o kontakt s námi pomocí radiových vln již pokusili.

První průkopníci radiového vysílání Nikola Tesla (1856 - 1943) a Guglielmo Marconi (1874 - 1937) někdy kolem roku 1900 prohlašovali, že zachytili rozpoznatelné signály z kosmu. Tvrdí také, že 15. a 16. května roku 1963 nějaké „hlasy, hovořící neznámým jazykem,“ přerušovaly hlášení, které podával kosmonaut Gordon Cooper z vesmírné lodi Mercury kontrolnímu pracovníkovi na Zemi. Podobné „hlasy mimozemšťanů“, jejichž zvuky silně připomínaly strukturovaný jazyk, zachytila také posádka lodi Apollo 8, když v prosinci 1968 létala na oběžné dráze kolem Měsíce.

Jednou z největších a nejznámějších organizací, která je údajně v pravidelném kontaktu s mimozemšťany prostřednictvím rozhlasového přijímače, telepatie či přímého osobního styku, je londýnská společnost Aetherius Society, založená v roce 1955 Georgem Kingem. Tento muž a jeho přívrženci o sobě prohlašují, že za pomoci „kosmických mistrů“ a „meziplanetárního parlamentu“, střeží Zemi před mimozemšťany.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474480
DnesDnes228
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden821
Tento měsícTento měsíc6110

Partnerské weby

apartman banner