V různých koutech světa byly nalezeny tisíce let staré artefakty, které zamotaly hlavu nejednomu vědci či badateli. Jde o sošky a malby, které zachycují postavičky nápadně podobné současným kosmonautům. Jde o pouhou shodu náhod či snad měli někdejší umělci k dispozici živou předlohu? Navštívili Zemi kdysi dávno astronauti z jiné planety nebo vesmírné galaxie? Jen na území Japonska (zejména ve východní části) bylo objev eno několik tisíc sošek zvaných dogú. Jejich stáří je odhadováno na 12 tisíc let a vědci nejsou schopní přesně říci, k jakému účelu byly vyrobeny. Možná to byly symboly plodnosti a možná tyto figurky pomáhaly šamanům a kouzelníkům při obřadech a rituálech. Nelze však přehlížet skutečnost, že sošky ve tvaru lidského těla vypadají, jako by na sobě měly oblečený nějaký skafandr.

Zvláště hlava silně evokuje vizi helmy s brýlemi či průzorem - hledím, vrchol hlavy je ozdoben útvarem připomínajícím anténku. Záhadolog Vaughn Greene v padesátých letech minulého století v Japonsku figurky intenzivně studoval. Tento Američan tehdy prohlásil, že našel několik desítek detailů, které vykazují nápadnou podobu s moderními obleky kosmonautů, a některé prvky označil dokonce za dokonalejší, než zná a používá moderní doba.

Ruská Sibiř, konkrétně altajská oblast v blízkosti hranic s Čínou, rovněž vydala zajímavou sošku, která dlouhý čas spočívala pod vrstvou ledu. Měla by pocházet z časů dávných Skythů (šlo o kočovné íránské kmeny), její původ spadá dle provedených zkoušek a analýz do období před 2700 lety. Na první pohled soška vypadá jako rytíř v brnění nebo kosmonaut. Kupříkladu jeskyně v severní Itálii skrývala zase celá tisíciletí nástěnnou kresbu dvou levitujících postaviček, které mají kolem hlavy neobvyklou zářící schránku. Dochovaná kresba je stará (stejně jako již zmíněné sošky dogú) neuvěřitelných 12 tisíc let. Existence řady dalších podobných památek z minulosti nutně vyvolává otázky, které ale zatím zůstávají nezodpovězeny.
(cul)

FOTO: 12 000 let stará kresba na zdi jeskyně Val Comonica, Itálie
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472416
DnesDnes440
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2831
Tento měsícTento měsíc4046

Partnerské weby

apartman banner