Podle některých badatelů existují na Zemi oblasti, kde dochází pravidelně k pozorování a přistání UFO. A bývají to často vrcholy hor nebo nějaké pohoří. Jedno z těchto tajemných míst je Mount Al-Tair na území B olívie.

Tyto hory jsou stejně jako v sousedních zemích bohaté na minerální ložiska. V dolech se těží cín, wolfram, zinek, olovo, antimon, stříbro a drahé kovy. Stalo se ale, že kusy vzácných kovů spadly z nebe. Ale i tak velmi vzácné kovy a na Zemi nebývalé slitiny! Nešlo však o meteority. K událostem došlo v bolivijské vesnici La Mamora v provincii Tarija, nedaleko úpatí hory El-Tair v květnu 1978.

Ten den místní obyvatelé viděli něco neobvyklého. Na obloze se objevil jasně svítící objekt tvaru válce s kuželovitou přední částí. Jeho délka byla asi šest metrů, průměr čtyři metry, křídla chyběla. Na jeho povrchu nebyly patrné žádné poklopy nebo průzory. Ze zadní části šlehal modravý plamen. Bylo slyšet pískavý zvuk. Objekt se pohyboval ve výšce ne více než sto metrů rychlostí asi 300 - 400 kilometrů v hodině. Podle některých očitých svědků hned za tímto objektem letěl druhý, podobný. Mezitím první objekt bez snížení rychlosti narazil do hory El-Tair. V okamžiku nárazu vytryskl jasný záblesk, osvítil okolí v okruhu 150 kilometrů a rozlehl se velký třesk. Otřesy byly znatelné dokonce i v sousední Argentině. Tlaková vlna rozbila skla v oknech do okruhu 70 kilometrů. Na místě dopadu byly nalezeny úlomky různých kovů a slitin. Vznikl kráter o délce asi 1500 metrů, šířce asi 500 metrů, a hloubce kolem 400 metrů. Místní úřady nejen neposkytly žádné vysvětlení, ale okamžitě nařídily, aby oblast El-Tair obsadili vojáci a prohlásili ho za zakázanou zónu. Nicméně místní obyvatelé, turisté a badatelé považují incident za jedno z nejzávažnějších případů havárie UFO.

Katastrofy neidentifikovaných létajících objektů mají být jedním z důkazů existence UFO. K takovým případům docházelo i v minulosti. Například v sousední Brazílii byl poblíž Sao Paulo v roce 1957 pozorován třpytící se disk, letící vysokou rychlostí. Před očima svědků náhle začal klesat, pak se zastavil, kolébal se a explodoval na tisíce malých úlomků. Za jasného dne na obloze zazářil úžasný ohňostroj. Část spadlých trosek shromáždili místní obyvatelé. Materiál byl lehký jako papír, s hrubým povrchem. V několika brazilských laboratořích provedli spektrální analýzu těchto fragmentů. Ukázala se přítomnost hořčíku, a to zejména takových krystalických struktur, které v pozemských podmínkách bylo tehdy nemožné získat. Metalografické a mikroskopické analýzy prokázaly i významný obsah stroncia, které se obvykle v kombinaci s hořčíkem nevyskytuje.

Brazilský případ, známý jako incident z Ubatuby, byl zaznamenán i v Encyclopaedia Britannica, která obvykle nemá ve zvyku publikovat neověřené skutečnosti. V poválečných letech se však podobných případů v různých částech světa odehrálo několik desítek. Bylo shromážděno více než sedmdesát tisíc fotografií UFO, natočeno více než 120 filmových záznamů letu neznámých objektů. Dnes je již řada z těchto dokladů zpřístupněna veřejnosti. Až donedávna byly takové informace označeny jako přísně tajné, jen pro služební potřeb“ a jen k nahlédnutí... Hlavním důvodem pro utajování bylo soupeření velmocí v období studené války. Také exploze na svahu El Tair dostala označení "Tajná". Poté, co vojáci obklíčili horu, byla vytvořena zvláštní vyšetřovací komise, která měla zjistit příčiny toho, co se odehrálo.

Na hoře El-Tair byl nalezen deformovaný válcovitý předmět, ale žádné vysvětlení nebylo podáno. Jestli vybuchl jeden objekt a na svahu byl nalezen druhý, který se stal obětí exploze, nebo zda objekt byl původně jen jeden, vybuchl, a přesto zůstal jen málo poškozen, to nebylo zveřejněno. K lidem z hornického města na úpatí El-Tair se však donesly zvěsti, že deformovaný zbytek objektu byl zavěšen pod vrtulník a přemístěn na bolívijské letiště, odkud byl vojenským dopravním letadlem poslán do USA. Dozvíme se někdy, co se v bolivijských horách událo?
(slk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455896
DnesDnes475
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3803
Tento měsícTento měsíc6842

Partnerské weby

apartman banner