Na poloostrově Yucatan se ukrývá mayské město Palenque. Jeho první stavby vznikly již před počátkem našeho letopočtu, ale vrcholný rozvoj zaznamenalo v 7. století za vlády krále Pacala a jeho syna Chana Bahluma. Oba tito panovníci odvozovali svůj původ od bož ských bytostí, které přišly z hvězd a od lidí se lišily nejen svými schopnostmi, ale částečně i vzhledem.

Série podivných objevů a nevysvětlitelných otazníků začala 15. července 1952, kdy vědci v hlubinách Pyramidy nápisů odkryli Pacalův hrob. Samotný příkrov mohutného sarkofágu vyvolal mnoho názorů. Zatím se nikomu nepodařilo určit, co představuje reliéf vyrytý do obří kamenné desky, která zakrývala rakev. Je to portrét nebožtíka ve společnosti bohů země a smrti, mladý bůh kukuřice jako symbol života, obraz boha počasí, nebo je to výjev člověka cestujícího v kosmickém dopravním prostředku? Pravdou je, že zřetelnými technickými prvky reliéf přímo hýří a nejvíce připomíná panovníka řídícího neobvyklý stroj. Uvnitř sarkofágu čekalo další velké překvapení.
„Jakmile se kámen pohnul z místa a byl nadzvednut, bylo vidět, že v obrovském bloku, který mu sloužil jako podstavec, byla vytesána prohlubeň. Měla překvapující podélnou a protaženou podobu a připomínala obrys ryby nebo velké, dole uzavřené písmeno omega… a v ní jsme spatřili ostatky nebožtíka,“ napsal objevitel Pacalova hrobu Alberto Ruz Lhuillier.

Vědce udivila velikost Pacalova těla, které notně přesahovalo výšku průměrně vzrostlého Maye. Zesnulý neměl zašpičatělé zuby ani deformovanou lebku, jak bylo u představitelů vyšší společenské vrstvy obvyklé. Jeho posmrtná maska, která přesně kopírovala tvar obličeje, svědčí o dalším jedinečném anatomickém rysu. Nos pohřbeného vládce začínal již nad obočím a výrazně dělil čelo na dvě poloviny. Obdobný rasový znak nacházíme jen na mayských skulpturách, jinde na naší planetě se nevyskytuje. Kdo tedy Pacal byl? Neměl skutečně mimozemský původ?

Zobrazení na sloupech svatyní dokazují, že Pacalův syn Chan Bahlum měl kromě těchto odlišností navíc na rukou i nohou po šesti prstech. Bylo to genetické dědictví po záhadných předcích z hvězd ?

Anatomické odlišnosti, tajuplný reliéf na sarkofágu a další indicie svádějí k domněnce, že oba panovníci byli potomky neznámé rasy. Zda pocházela z naší planety a nebo její příslušníci skutečně přišli z hvězd, zůstává dodnes nevyřešeným rébusem.

V roce 1998 byly v Palenque odkryty další nové nápisy a doposud neznámé pozůstatky staveb. V budově XIX stál vápencový trůn či oltář v podobném tvaru, zdobený devíti postavami a dvěmi sty glyfy. Uvnitř nedalekého malého chrámu je pohřební komnata s nástěnnými malbami. Na podlaze ležely nádoby, nože a lidské kosti. Malby v místnosti znázorňují antropomorfní a zoomorfní bytosti. Vědci předpokládají, že v dosud zasypaných sklepeních naleznou hroby dalších příslušníků královské rodiny a možná i marně hledané ostatky Chan Bahluma. Není někde poblíž ukrytý vchod do jednoho z podzemních měst říše Akakor, o němž víme, že leželo kdesi v Mexiku ?
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452418
DnesDnes325
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden325
Tento měsícTento měsíc3364

Partnerské weby

apartman banner