Třináctého června 1886 bylo ze dna jezera Starnberger See, ležícího poblíž královského komplexu Berg, vyzdviženo tělo bavorského krále Ludvíka II., který se zřekl vlády. Druhé tělo patřilo jeho příteli, psychiatrovi Josefu Steinovi. Skandál se rozhořel dalšího dne, kdy se v novinách objevila zpráva o tom, že „muži utonuli při koupání z důvodu křeče, vyvolané prochlazením“.

Samé hádanky

To je přece hloupost! Vždyť Ludvík a jeho přítel – to pro dvořany nebylo žádné tajemství – „byli odneseni do sklepa letního pavilonu, kde jim sundali mokré šaty, ponožky a boty a ruce krále, třímající masivní deštník, dlouho nemohli rozevřít“.
Nikdo nepochyboval o tom, že se uskutečnila dvojí pečlivě plánovaná vražda, a také o tom, že za zločinem stojí princ Leopold, strýc a následník Ludvíka II., jeho regent.

Aby se princ očistil v očích aristokracie a lidu, začal pomalu tvrdit podivnou verzi tragédie: „Já nemám absolutně s nešťastnou událostí nic společného, je to velká záhada. Je dosti svědků, kteří jsou připraveni potvrdit, že se nad palácem a jezerem objevila zvláštní světla. Voda se místy pěnila a místy byla nesnesitelně horká. Ludvíka a jeho doktora ani na chvilku neopouštěli ochránci, kteří viděli, jak náhle král a lékař zmizeli z procházkové trasy. Soudě podle toho, jak je deštník Ludvíka roztrhaný a ohnutý, lze předpokládat, že se pokoušel čemusi bránit. Útočníky nebylo vidět, protože světlo nad jezerem všechny oslepilo. Slyšet bylo jen silné šplouchání a křik.“

Pečlivé vyšetřování prováděné nejlepšími kriminalisty Německa potvrdilo mnoho „nadpřirozeného a neobjasnitelného“, nedávajícího jednoznačnou odpověď na otázku, co se vlastně stalo na jezeře.

Útěk do světa fantazie

Kontroverzní Ludvík II., představitel dynastie Wittelsbachů, se narodil 25. dubna 1845 v mnichovském paláci Nimfelburgu. V 18 letech usedl na trůn. Stát neřídil špatně, lidé nechudli, nereptali. Ale v roce 1866 přinutili suverénní Bavorsko vstoupit do rakousko-pruské války. Rakousko, na jehož straně bylo Bavorsko, utrpělo porážku. Ludvík, aby se zachránil, podepsal vojenskou konvenci s Pruskem. Tak se Bavorsko muselo účastnit francouzsko-pruské války, která zabíjela a ožebračovala poddané. Ovšem válka vytvořila předpoklady pro sjednocení Německa, císařem se stal Vilhelm I.

Ludvík se nemohl smířit se ztrátou samostatnosti. Upadl do hluboké deprese, ve které utíkal do říše fantazie. Prozíravý a moudrý říšský kancléř Otto von Bismark držel nad ním ochrannou ruku, pomáhal mu občas ucpat finanční díry vzniklé stavbami rozkošných zámků. Když mu to vytýkali, říkal: „Ludvík má vkus geniálního architekta a umělce. Koneckonců to, co on postaví, bude těšit potomky a připomínat jim velikost Německa.“
Ovšem šlechta se nechtěla s tím smířit, vše nahrávalo Ludvíkovu strýci, který toužil po vládě. Rozeštval Ludvíka se skladatelem Wagnerem, kterého Ludvík zbožňoval. Po Ludvíkově smrti napsal Wagnerův syn v jednom dopise, že slyšel o vražedném světle a záhadách jezera. „Jestli je možné věřit obyvatelům Bergu, pak v noci z 11. až do 13. června 1886 svítilo jezero tak silně, že bylo vidět až na dno. Vnější zdroje světla ale nebyly. Zdrojem bylo to, co leželo až pode dnem jezera a s ránem 13. června to proniklo vzhůru vrstvami jílu a zavěsilo se nízko nad vodou. Někteří svědci to něco přirovnávali k medúze opírající se o zem sedmi zářícími chapadly. Druzí tvrdili, že viděli mohutné vodní trysky osvícené měsícem. Nad těmito fontánkami něco létalo, něco jako sud nebo koule.“ Prý to vše vidělo více než sto lidí. Důstojníci a vojáci královské gardy tvrdili, že se také dívali na podivný úkaz, stejně i král, ale ten se odvážil příliš blízko a doplatil na to.

Je vrahem UFO?

Západoněmeckým ufologům se podařilo získat všechny materiály týkající se vyšetřování události. Zjistili, že svítící objekt neznámých rozměrů a tvaru tak silně vyzařoval, že to popálilo zvědavé vojáky a jejich koně. Nepřímo se potvrdilo, že Ludvíka a jeho lékaře mohl „zatáhnout do vody a utopit doběla rozžhavený létající náboj“. Jeden z důstojníků tvrdil, že se spustil v loďce na vodu, kterou nějaké síly pomalu a jemně tlačily pod vodu. Jako vynikající plavec se jen tak tak zachytil potápějící se loďky. Našli ho v bezvědomí a barva na loďce byla spečená. Tak ufologové došli k závěru, že Ludvíka II. utopilo UFO. Zjistili také, že jezero svítilo ještě třikrát – v zimě 1918, v létě 1932 a 1943. A vždy byl jev doprovázen výpadkem elektrického proudu v přilehlých vesnicích.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471054
DnesDnes266
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1469
Tento měsícTento měsíc2684

Partnerské weby

apartman banner