Čtenářku Jindřišku z Hradce Králové zajímá: „Můžete napsat něco k rozmístění zrcadel v domě podle zásad feng shui? A případně i o zavěšení obrazů a využití barev?“

Jana Mitysková, která se naukou feng shui a jejím uplatněním v běžném životě dlouhodobě zabývá, potvrzuje, že zrcadla jsou

zajímavou kapitolou. A dokážou pár věcí, které lze vhodně využít.

Jak by se zrcadla neměla umísťovat, kde by být neměla?

Spíše ke škodě než k užitku bude, pokud zavěsíme zrcadla proti sobě. Vznikají totiž pak energie, které se jakoby vzájemně napadají. Lidé, kteří by mezi zrcadly procházeli, by to výrazně pocítili. Téměř to samé platí v případě, že umístíme zrcadlo proti dveřím či oknu. Opět vzniká chaotická a silná energie, která nikoho neuklidní. Vzhledem k tomu, že každé zrcadlo energii zrychlí, není tedy vhodné dávat ho do místností, kde se spí. Zejména hned po probuzení se uvidět v zrcadle není podle feng shui vhodné. Pokud už v ložnici zrcadlo je, mělo by být v ústraní. Dalším problematickým místem, kam zrcadlo nepatří, je konec dlouhé chodby, protože chodbu ještě opticky prodlouží a strhne energii do rychlosti.

Která místa lze naopak považovat za vhodná v souvislosti se zrcadly? 

Vhodným místem jsou stěny podél dlouhé chodby, energii zklidní. Zrcadla je možné skvěle využít ke zvětšení některé oblasti v místnosti. Kupříkladu potřebuji v obývacím pokoji zvětšit zónu bohatství, tak si tam umístím zrcadlo. A udělám to tak, aby se v něm odráželo něco,  co bohatství symbolizuje - třeba mísa s ovocem.  Tak znásobím vliv této zóny, poslouží mi lépe.

Také pokud v bytě některá zóna chybí, mohu si ji vytvořit pomocí zrcadla. Nebo mám-li místnost s „vykouslým“ koutem dovnitř, tak na tu rohovou zeď pověsím zrcadlo a opticky doplním, co chybí. 

Je ještě něco, na co bychom neměli při rozmísťování zrcadel v bytě zapomenout?

Důležité je, co zrcadlo odráží. To je potřeba si pohlídat. Určitě by nebylo dobré, aby odráželo koš s odpadky. Někdy se používají malá zrcátka na vnitřní stranu dveří WC, aby energii držely uvnitř a nepouštěly ji ven.  Dobrou službu vám prokážou malá zrcátka na vnější straně vchodových dveří, máte-li nepříjemné sousedy, protože jejich nepříjemnou energii vracejí zpět ke zdroji. Někdy se k tomu používá i vyduté zrcátko, které tu energii rozptýlí do okolí. Stejný úkol mají i skleněné koule na plotě okolo domu. Ono vůbec všechno, co je lesklé, slouží jako zrcadlo, stačí třeba alobal.

Podle čeho vybírat místo pro obrazy?

Feng shui se na to dívá prakticky, protože obraz, který si doma zavěsíme, má pro nás obvykle specifickou symboliku, stejně jako zóna, do které ho dáváme. Do ložnice a do zóny partnerství patří obrázky párů, dvojitých věcí, s klidovou energií. V zóně bohatství dobře poslouží symbolika financí, hojnosti a radosti. Jaká? To už je na každém jednotlivci. Pro někoho to bude již zmiňovaná mísa ovoce, pro jiného obrázky bankovek…

Do zóny rodiny (minulosti) se hodí něco, co roste a má spojitost se dřevem či vodou - může jít o strom, les, krajinu nebo fotografie z dovolené. V zóně cílů dobře poslouží obraz, který nám naše cíle připomíná. A zase je to na každém z nás - pro někoho je to fénix, pro jiného soška Oscara. V zóně moudrosti se dobře vyjímá energie Země, proto lze doporučit obrázek hor či skal, může tu být i obraz moudré sovy či Buddhy. Do zóny budoucnosti si umístěte fotky dětí, jsou to vaši pokračovatelé, ale můžete tu mít třeba i snímek auta, které si chcete pořídit.  Do zóny nápomocných přátel si klidně dejte obrázky přátel, případně zvířecí symboliku přátelství. V zóně kariéry, která nese energii vody, je dobré mít obraz s vodní hladinou. Jestliže chce někdo získat novou práci, klidně ať si tam dá stříkající vodotrysk, který rozhýbe energii kariéry, či běžící zvíře tryskem, ovšem jen na krátkou dobu. Pokud má někdo rád sošky, gobelíny či výšivky, prokážou mu stejnou službu jako obrázek.

A jak je to s barvami?

Barvy se používají podle světových stran. Každá má svou energii a tedy i barvu, tyto energie se buď podporují, nebo zklidňují. Tedy je potřeba si zjistit, na kterou stranu vede okno pokoje a podle toho volit ladění barvy místnosti. Jedině jde-li o chodbu nebo schodiště uprostřed domu, kde je energie země, by měly být vždy do růžova (podporující oheň) nebo v zemských odstínech od žluté po hnědou. V tomto případě není vhodné zklidňovat, ale podporovat. Sever je voda a tuto stranu podporuje kov čili barvy bílá, zlatá a modrá, tyrkysová (voda) a zklidňující zelená. Jih je oheň, který symbolizují barvy růžová, červená, tuto stranu podporuje barva zelená a zklidňují barvy zemské - od žluté po hnědou.

Východ, jihovýchod je spojený se dřevem a barvou zelenou, podpoří ho modrá a tyrkysová, zklidní barvy ohně - růžová, červená. Západ, severozápad je kov, tedy barvy bílá, zlatá, stříbrná. Tuto stranu podpoří zemské barvy a zklidní modrá. Jihozápad a severovýchod jsou spojené s barvami země od žluté po hnědou, podpoří je barvy růžová a červená, zklidní barvy kovu - bílá, zlatá, stříbrná.

Budeme-li hovořit o barvě fasády domu, je třeba přihlédnout k barvě střechy a plotu, ke vchodové energii světové strany a doplnit fasádu tou barvou, která chybí. Většina střech je sedlová, což je oheň, plot bývá dřevo a vchod může být otočený například k severu. Chybí tedy kov a země, ty je třeba doplnit. Jak? Třeba zděnou podezdívkou, dlažbou na dvoře a fasáda by měla být kovová - bílá. Vždy jde o harmonii.

(nam)

Milí čtenáři, pokud vás cokoli v souvislosti s feng shui zajímá, nebo chcete-li zharmonizovat svůj domov, můžete své dotazy zaslat na e-mailovou adresu Jany Mityskové - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vybrané dotazy budou posléze zveřejněny i v týdeníku Spirit.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500186
DnesDnes480
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2876
Tento měsícTento měsíc11532

Partnerské weby

apartman banner