Naděje pro ženy. Ženám, které vrozená vada nebo léčba rakoviny připravila o funkční dělohu, svítá nová naděje. V září 2014 porodila sedmatřicetiletá Švédka po úspěšné transplantaci dělohy zdravého chlapečka. Žena se narodila bez dělohy, tu jí

darovala jednašedesátiletá rodinná přítelkyně. Transplantaci měl na starosti mezinárodní tým pod vedením profesora Matse Brännströma v Gothenburgu. Po úspěšné transplantaci porodily ve Švédsku už tři ženy. Jednou z komplikací, které mohou potkat předčasně narozené děti, a nejčastější příčinou jejich smrti, je krvácení do mozku. Vědci z Dallasu zjistili, že toto riziko se dá významně snížit, když se pupeční šňůra zasvorkuje o pouhých pětačtyřicet vteřin později než obvykle. Nastal až padesátiprocentní pokles případů krvácení do mozku, nebyly žádné nepříznivé reakce, naopak z dětí s odloženým zasvorkováním jich mnohem méně muselo být na porodním sále intubováno kvůli apnoe nebo jiným respiračním obtížím.

Pozor, nebezpečná virová infekce. Představte si, že bychom byli schopni bleskurychle a kdekoliv - i v odlehlých končinách a nerozvinutých částech světa - odhalovat smrtící a vysoce nakažlivé choroby, a tak bychom neplýtvali drahocenným časem, který je potřeba věnovat léčbě. Právě takový test (má podobu papírových proužků měnících barvu) vyvinuli američtí vědci. Proužky fungují podobně jako těhotenské testy a mohou varovat pacienta a úřady, že je tu vysoká pravděpodobnost výskytu vysoce nebezpečné virové infekce. Pacient by měl vzápětí co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Účelem testu není nahradit přesnější laboratorní testovací postupy. Jde o doplňkovou techniku pro místa, kde není k dispozici tekoucí voda nebo elektřina.

(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501984
DnesDnes236
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden236
Tento měsícTento měsíc13330

Partnerské weby

apartman banner