Že je stravování pro naše tělo velmi důležité, dokazuje přístup Číňanů k jídlu. Existuje totiž čínská nauka o stravování, která se zakládá na ověřených terapeutických poznatcích a její účinnost je prokázána již po staletí. Použití těchto poznatků je velmi jednoduché a

jejich principy platí v jakékoli kultuře a  klimatu. Zatímco mnoho diet je stavěno na výpočtech kalorických hodnot, čínská dietetika využívá především znalosti tepelných účinků potravin a jejich vlivu na organismus jako celek.

Pro zdraví člověka je důležité, aby byl organismus v harmonii. Ve vesmíru všechno podléhá změně a pohybu, střídá se roční období, den a noc, spánek a bdění, práce a odpočinek a také v organismu se stále něco děje. V zimě máme spíše potřebu jíst a pít teplé potraviny a nápoje, v létě naopak potřebujeme mnohdy zchladit atd. Jestliže chceme, aby nám bylo dobře, měli bychom neustále usilovat o tzv. zlatý střed a rovnováhu.

Působení čchi v našem těle

Podle čínské nauky je organismus vyživován v podstatě dvěma energiemi - prenatální čchi, nebo-li vrozenou, a postnatální čchi, tou, kterou získáváme z potravy a dýcháním.

Postnatální čchi slouží jako „potrava“ pro všechny orgány a jejich funkce. Tvorbu a přepravu postnatální čchi má na starosti hlavně slezina. Jinými slovy, pokud máme v pořádku slezinu, pak ta dokáže správně a kvalitně vytvořit a zpracovat energii, kterou z potravy potřebujeme získat. Slezina patří k elementu země a „má ráda“ teplo a sladkou chuť. Zjednodušeně se dá říci, že pokud budeme slezinu zchlazovat studenými tekutinami či potravinami, oslabíme její funkci. Pro získání a udržení čchi je důležitá právě strava, emocionální vyrovnanost a pohyb. Jen pro představu uveďme, že podle čínské nauky mohou být potraviny chladné, svěží, neutrální, teplé a horké. Například pepř je horký, salátová okurka studená.

(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503305
DnesDnes104
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1557
Tento měsícTento měsíc14651

Partnerské weby

apartman banner