Ostrov Pitcairn leží na výspě světa, takže budí na první pohled dojem, že  pomalu nestojí za povšimnutí. Ale má tak bizarní historii, že až do nedávné doby byl považován spíše za mýtus než za realitu.  Ale mýtus na tomto malém ostrově v Tichém oceánu je, bohužel, pravdivý. Roku

1790 se tady usadila skupina vzbouřenců z lodi Bounty s malou skupinou Tahiťanů. Je docela možné, že byli na lodi nedobrovolně.

Fyzická, sociální a psychická izolovanost spolu s bojem o moc populaci ostrova oslabila. Dnes na tomto nešťastním ostrově zůstalo 47 obyvatel ze čtyř rodin. Na ostrově, jenž s sebou nese temnou a zlou minulost, která byla mnohokrát převyprávěna ve filmech a knihách.

Pitcairn se nachází více než 3000mil (4830 kilometrů) od jakéhokoli kontinentu, přibližně mezi Novým Zélandem a Amerikou. Je to poslední britské zámořské území v Pacifiku. Měří pouhých 2,2 mil (3,6 km) od východu  na západ, přesto má tento malý bod v oceánu dlouhou a pestrou historii.

Ztracená civilizace

Historie ostrova Pitcairn je nejméně devět set let stará. Tehdy byly ostrovy kolonizovány Polynésany, jejich kultura tam vzkvétala čtyři století. Pak z ostrova záhadně zmizeli. Archeologické nálezy naznačují, že v minulosti lidé z různých míst a odlišného původu přišli na Pitcairn v rozdílných dobách.

Když Evropané poprvé připluli na Pitcairn a okolní ostrovy, našli mnohé artefakty a stopy po bývalých obyvatelích, včetně do kamene tesaných vyobrazení bohů, kteří měli střežit posvátná místa, vyobrazení lidí a zvířat vytesaných do stěny útesu, petroglyfy, náznaky zemních prací, dláta a jiné nářadí.

Vzpoura na lodi Bounty

V roce 1788 loď Bounty vyplula z Anglie do Pacifiku. Měla sbírat plody chlebovníku jako doplněk stravy pro otroky v Západní Indii. Poté, co zakotvili na Tahiti (usadili se tam na pět měsíců). Námořníci z Bounty se připojili k sexuální svobodě a způsobu života Tahiťanů. A tak není divu, že neoplývali ochotou, když měli Tahiti opustit.

Když poručík William Bligh pro nedostatek disciplíny posádky zavedl kruté tresty, Fletcher Christian shromáždil skupinu nespokojených námořníků a rozhodli se, že vyvolají vzpouru proti Blighovi. Dne 28. dubna 1789, pouhých  dvaadvacet dnů poté, co opustili Tahiti, vzbouřenci převzali kontrolu nad lodí, posadili Williama Bligha s osmnácti jeho stoupenci do člunu, vysadili je na moře a ponechali osudu.

Christian spolu s devíti vzbouřenci a osmnácti Tahiťany (šest mužů, jedenáct žen a jedno dítě) hledali nový domov, kde by mohli být v bezpečí před zajetím. Dne 15. dubna 1790 připluli na ostrov Pitcairn a usadili se tam. Tam také spálili a potopili loď.

Život ve víru násilí

Osadníci se zpočátku živili rybolovem a zemědělstvím, ale netrvalo dlouho a poklid byl narušen žárlivostí, zradou a vraždou. Podílel se na tom také nedostatek žen na ostrově. Pět vzbouřenců bylo zavražděno polynéskými muži, kteří věřili, že britští členové posádky je mají za otroky a berou si jejich ženy. Jako odplatu zbývající vzbouřenci zabili polynéské muže. Dva vzbouřenci, Edward Young a John Adams, věřili že jejich kolega Matthel Meloy se chce zmocnit vlády nad ostrovem, a proto usiluje o jejich životy. A tak ho popravili pro „blaho“komunity. Další vzbouřenec, William McCoy, spáchal v opilosti sebevraždu. Několik obyvatel ostrova zemřelo na nemoc.

V roce 1800, pouhých deset let po osídlení ostrova, byli všichni muži mrtví, zůstal jen jeden - John Adams. Dále devět polynéských žen a devatenáct dětí. John Adams se začal kát a usiloval o novou mírumilovnou společnost a své syny vychovával v souladu s přísnými pravidly puritánské morálky. Žil na Pitcairnu až do své smrti v roce 1829. Bylo mu 65 let. Je jediný, jehož hrob se zachoval.

Znovuobjevení

V roce 1808, po osmnácti letech izolace, Pitcairn objevila americká loď Topaz. O šest let později u ostrova zakotvily britské lodě Brit a Taguz. Po znovuobjevení Pitcairnu byla Johnu Adamsovi za jeho účast ve vzpouře udělena amnestie.

V roce 1838 se ostrov stal britskou kolonií a jeho obyvatelé měli přijmout anglikánskou víru. Ale v roce 1886 navštívil Pitcairn kazatel Adventistů sedmého dne John Tay a ostrované přijali jeho víru. Od té doby jsou obyvatelé na tomto ostrově oddaní adventisté.

Ztracený ráj

Nové náboženství přineslo na ostrov mír a zdálo se, že násilí na Pitcairnu vzalo za své. Zlo však na ostrově i po mnoha letech stále přebývá. V roce 2004 bylo sedm mužů, více než polovina dospělé mužské populace ostrova, obviněno z devadesáti šesti zneužívání, včetně znásilnění a sexuálního násilí, většinou zaměřených na děti. Měsíce trvající studie odhalily hluboce zakořeněnou kulturu zneužíváni, incestu a hrubé obscénnosti. Většina mužů byla odsouzena, včetně tehdejšího starosty ostrova. Britská vláda zřídila na ostrově vězení a muži nastoupili do výkonu trestu v roce 2006.

To, co bylo kdysi vnímáno jako bezpečný přístav a ostrovní ráj, leží pod temným mrakem dlouhé a špinavé historie. Obyvatelé jsou potomci vzbouřenců a jejich tahitských partnerek. Většina má příjmení Křesťan, podle vůdce vzpoury Christiana, jenž před svou násilnou smrtí zplodil mnoho dětí…

(kýr)

Ilustrace: Robert Dodd

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501100
DnesDnes69
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3790
Tento měsícTento měsíc12446

Partnerské weby

apartman banner