Od Stvoření světa až po Poslední soud, to je Velké žitavské postní plátno. Jeho rozměry jsou fascinující. Přesně 8,20 m vysoké a 6,80 m široké textilní umělecké dílo zobrazuje 90 scén ze Starého a Nového zákona. Tato obrovská obrazová Bible je jedinečná

svého druhu v Německu. Plátno vytvořené v roce 1472 neznámým mistrem zahalovalo v předvelikonočním období půstu po 200 let oltářní prostor v žitavském hlavním kostele sv. Johannise za účelem pokání.

Největší muzejní vitrína na světě

 Po několik staletí trvající historie plné hádanek, nepřízně osudu a šťastných náhod bylo Velké postní plátno, silně poškozené, ale zcela zachovalé, v červnu roku 1945 uschováno do bezpečí. V letech 1994 - 95 jej restaurovala švýcarská nadace Abegg jako „umělecké dílo světové hodnoty“. Od roku 1999 je plátno vystaveno v největší muzejní vitríně na světě (je zapsáno v Guinessově knize rekordů) ve vlastním, za tímto účelem postaveném, muzeu Kostela sv. Kříže.

 Malé žitavské postní plátno z roku 1573

Toto dílo znázorňuje monumentální scénu ukřižování, kterou rámuje přes 40 pašijových symbolů (Arma Christi). Plátno vytvořil v roce 1573 neznámý malíř podle předlohy lutyšského umělce Lamberta Lombardského. Je to jediné plátno, které bylo kdy vytvořeno na objednávku evangelické obce. Kompozice překvapuje svými odkazy na díla velkých mistrů, jakými byli Dürer, Grünewald a Michelangelo. Do roku 1684 halilo hlavní oltář kostela sv. Johannise. S  výškou 4,30 metru a šířkou 3,40 metru ho lze nazývat „malým“ pouze v poměru k Velkému postnímu plátnu (56 m čtverečních).

Vzhledem ke své ojedinělosti mezi plátny typu Arma Christi, které se nacházejí v Německu (a jako jedno z pouhých šesti exemplářů tohoto druhu) platí celosvětově za obzvlášť velkou cennost. Od konce roku 2005 je plátno, rovněž restaurované nadací Abegg ze Švýcarska, vystaveno v bývalém františkánském klášteře v Žitavě.

Ludmila Veselá

DODATEK

Tipy na návštěvu památek v Žitavě:

Františkánský konvent s kostelem sv. Petra a Pavla - vysvěcený byl v roce 1293 a přestavěný po skončení husitských válek. Chrámová loď je až z roku 1480. Věž je vysoká 70 m. Jeho přístavba (Heffterbau) sloužila jako modlitebna českých exulantů. Barokní sál se stal sídlem první městské knihovny. Dnes je sídlem městského muzea (Städtische Museen Zittau).

Farní kostel sv. Jana Křtitele - je klasicistická stavba z roku 1837 podle návrhů Karla Fridricha Schinkela. Pozoruhodný je kazetový strop v kostele. Gotická plastika sv. Václava, dříve umístěná na západní fasádě, se dnes nachází v městském muzeu.

Původně na tomto místě stála románská bazilika z roku 1230, která byla zbudována pro maltézský řád, později došlo k rozšíření kostela v gotickém slohu. V roce 1757, během sedmileté války, byl kostel téměř zcela zničen. Od základů obnoven byl v letech 1766 - 1837. Kostel má 60 m vysokou věž, která je přístupná pro veřejnost. Z věže je nádherný pohled na město, Lužické a Jizerské hory, Hornolužickou vrchovinu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502005
DnesDnes257
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden257
Tento měsícTento měsíc13351

Partnerské weby

apartman banner