Odborníci, kteří ve své praxi používají muzikoterapii, říkají, že hudební improvizace pozitivně rozvíjí kontakt s klientem, má diagnostické i terapeutické využití. Improvizace může mít různé úrovně - je připravená (terapeut a klient předvídají její průběh), ale také nepřipravená

(improvizace spontánně přebíhá z jedné hudební situace do druhé), individuální či skupinová.  

Hudební nástroj či hlas zastupují naše alter ego (druhé já) a bezprostředně zrcadlí náš vnitřní svět. Pomáhají nám prozkoumat a vyjádřit i pocity, které bychom třeba jinak verbálně projevit nedokázali. Dávají nám příležitost k rozvoji kreativity, mohou být impulzem ke změně nevyhovujících a nefunkčních vzorců našeho jednání či myšlení, k osobnímu růstu.

Muzikoterapii, respektive skupinový zpěv písní, využívá ve své praxi i psychoterapeutka Eva Jungová. Pořádá společně s Evou Šuhajovou, která zajišťuje hudební doprovod na klavír a má na starost sekci zpívání, jednodenní „léčivé“ semináře pod názvem „Hlas jako cesta k sobě aneb píseň spojuje člověka s jeho duší.“

Píseň jako takovou Eva považuje za úžasný nástroj specifické terapie, díky níž je možné se zharmonizovat a emocionálně vyladit. Jen píseň ale zdaleka nestačí.

Eva říká: „Na seminářích začínáme relaxací a jednoduchými dechovými cvičeními, posléze se s probuzením vnitřní rezonance dostáváme k rozeznění hlasu. Účastníky čeká klasický zpěv, tedy učí se jak správně dýchat, jak používat bránici, jak uvolnit hlasivky a rozeznít všechny rezonanční prostory. Nechybějí praktická cvičení a triky, jak na to. Následuje dýchání a zpěv do čaker a harmonizující zpěv manter. Obě techniky využívají poznání, že každá samohláska má svou specifickou vibraci, jejím zpěvem tedy můžeme ovlivnit určité orgány a oblasti v těle, a to jak na fyzické, tak i v mentální a energetické rovině. Dochází k jejich otevírání a „léčení“. Lidé se tak učí pracovat se svými pocity, vést s nimi dialog. Často ráno přijdou posmutnělí, v poledne se dostaví euforie a večer nechtějí odejít.“ (smích)

(zem)

Kontakt: Eva Jungová – 777 077 799

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500628
DnesDnes277
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3318
Tento měsícTento měsíc11974

Partnerské weby

apartman banner