Britská královna Alžběta II. oslavila 65 let svého panování a po smrti oblíbeného thajského krále se stala nejstarším a nejdéle vládnoucím monarchou současnosti. Zažila úřadování dvanácti amerických prezidentů, navštívila více než 120 zemí světa a podávala ruku

tisícům politiků. Její oblíbené šperky se safíry ji provázejí po celou dobu vládnutí.

Safír je označován za kámen duchovní čistoty a pevné víry, ke královně, narozené 21. dubna (ve znamení Býka), se velmi hodí. Tyto kameny doporučovali již arabští a židovští starověcí mudrcové. Safír je talismanem moci, nositele chrání a neutralizuje vliv zlých sil. Síla safíru umocňuje meditaci, je spojován s tak zvanou čakrou hrdla, proto kámen prolamuje blokády a podporuje snadné vyjadřování.

Kámen zasvěcenců a kardinálů

Podle dávných zkušeností a mudrců mají safíry velký vliv na lidský organismus, snižují vysoké horečky, pomáhají při léčení vysokého krevního tlaku, zamezují závratím. Dávní léčitelé kámen přikládali na krvácivé rány nebo také na bolestivá místa.

Oranžový safír podporuje vitalitu, je mostem mezi bolestí a uzdravením. Modrý safír je vhodný pro zasvěcence a osoby vysoce postavené. Vznešené dámy si kdysi potíraly speciální safírovou vodou pleť, aby byla hebká a svěží a ony byly stále krásné. Od 6. století našeho letopočtu safírové kameny zdobily prsteny kardinálské, ale i císařské a královské. Ale pozor, kámen je velmi citlivý a rozhodně není vhodný pro každého.

Každopádně safírové náušnice a náhrdelník dostala Alžběta II. od otce Jiřího VI. ke svatbě s princem Philipem. A oblíbila si je natolik, že si k nim v roce 1963 pořídila i korunku s náramkem. Není tedy překvapivé, že pětašedesáté výročí královnina panování se nazývá safírovým jubileem. Že by safíry opravdu královnu chránily?

Má panovnice české předky?

Kdysi se diskutovalo i o tom, zda královna Alžběta II. má či nemá české předky. Je to sporné, ale určitá souvislost existuje. Můžeme vystopovat přímou mužskou linii, která skutečně míří do Čech. Za pravdu nám dává i Britská encyklopedie, neboť zmiňuje staroslavný rod Buziců.

Zakladatel rodu, tajemný Dětříšek, známý pod přezdívkou „Tuří roh“, údajně holýma rukama přemohl statného divočáka, a to za pomoci démonů a tajemných sil. Proto se uťatá kančí hlava dostala na erb Buziců (či Buzoviců). O události se zmiňuje i Dalimilova kronika.

Buzicové ovládli téměř celé území dnešních Brdských hor a okolí, rodové větve se pak rozšířily po Čechách. A do historie ze zapsali mocní páni z Valdeka, Hazmburka a Šelmberka. Slavní Lvové z Rožmitálu k původnímu erbu připojili lva a dosáhli velkého věhlasu. Zdeněk Lev z Rožmitálu byl pravým kavalírem, nevyšším sudím a purkrabím v Čechách. Johanka z Rožmitálu se stala manželkou Jiřího z Poděbrad a jedinou českou královnou pocházející z české šlechty (stejně jako její manžel).

Rod Buziců opatroval svá tajemství, potomkům byla sdělována až v určitém věku. Stejný rituál praktikovali i Bowes-Lyonové, předci královny Alžběty II. A překlad slova Lyon se lvem přímo souvisí. Pocházejí tedy předci slavné britské panovnice opravdu z Čech? Možná ano.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503060
DnesDnes565
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1312
Tento měsícTento měsíc14406

Partnerské weby

apartman banner