Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví se věnují též společenským vlivům na charakter spánku člověka. Jak bylo zjištěno, s přibývajícím společenským děním, se závažnými zprávami či s problémy se všeobecně doba spánku u lidí zkracuje a

navíc je spánek méně kvalitní. I spánek jako takový má svoji strukturu, kde se střídají jeho jednotlivé fáze a všechny z nich jsou velice důležité pro regeneraci organismu i pro zachování paměťových stop. To vše má pochopitelně svůj fyziologický význam, přičemž při mělkém spánku se člověk snadno probudí. V dnešní době má na nás jakákoliv událost ve světě bezprostřední vliv, a to díky technice, která nás obklopuje. Proto se také náš svět v tomto směru až neuvěřitelně zmenšil. To, o čem jsme dříve neměli ani potuchy, je nám dnes díky technologiím a mediím servírováno až s dramatickou přesností. Co se děje na druhém konci světa tak prožíváme velice naléhavě. A právě i toto propojení patří k jednomu z hlavních důsledků toho, že nás stále více událostí doslova nenechá klidně spát.

Délka spánku je přitom záležitostí značně individuální. Existují určité standardy, kdy by měl člověk spát šest až sedm hodin, ale samozřejmě kromě délky je důležitá i kvalita spánku. Odborníky zajímá spánek nejen z hlediska toho, že se jedná o stále záhadnou fyziolologickou funkci, ale také může ohlašovat nástup některých závažných psychiatrických onemocnění, ke kterým patří například deprese, psychózy i další poruchy. V Národním ústavu duševního zdraví se snaží vyvíjet zařízení, která by mohla sledovat spánek a následně vysílat zjištěná data do centrální databáze, aby se dalo včas předpovědět, že by se mohlo do jednoho či dvou týdnů něco stát. Třeba to, že člověk, který trpí opakovanými depresemi, je bude mít znovu, na což by se pak mohlo včas reagovat.

Pokud se člověk, který byl dříve dlouho bez problémů, začne během noci několikrát budit, a je to pro něho neobvyklé, pak tyto spánkové poruchy mohou o ledasčem vypovídat. Třeba, že má nějaká trápení nebo si nese profesní či jiné starosti až do své ložnice. Ovšem pokud je člověk nějakým způsobem disponován nebo dokonce už v minulosti měl nějakou duševní nemoc, je právě spánek příznakem, který velice často ohlašuje, že se něco závažného děje. A to dokonce i napříč veškerým psychickým onemocněním. Při nedostatečném nebo nekvalitním spánku se zhoršují různé funkce i společenská orientace. Nedostatek spánku může vést až k naprostému vyčerpání organismu, neboť tato fyziologická funkce je nesmírně důležitá pro zdraví, vitalitu i celý život člověka.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500924
DnesDnes573
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3614
Tento měsícTento měsíc12270

Partnerské weby

apartman banner