Kartářka a bylinkářka Renata Herber se intenzivně zajímá o rituály a tradiční kouzla, jež bývaly kdysi nedílnou součástí každé domácnosti a rodiny. Ačkoli by se zdálo, že jsou téměř zapomenuty, v současné době se k nim mnozí lidé začínají vracet.

 

Můžete nám připomenout rituály spojené s obdobím jara?

V tomto čase bylo pro naše předky přirozené připravovat rituály plodnosti, bez nichž si život nedokázali představit. Čistili studánky, zdobili kvítím chlévy a svá obydlí. Vše bylo spojeno s vizí a přáním velké úrody, plodnosti u lidí a dobytka, dobrého počasí, což potřebovali, aby přežili ve zdraví a lásce celý rok.

Proč se lidé podle vás vracejí k rituálům, co je k tomu vede?
Naše civilizace má po celý rok vše, na co si vzpomene. Ale lidé hledají své kořeny a vracejí se ke své přirozenosti. A tak i nám na jaře domácnosti zdobí ve vázách rozkvetlé kočičky, narcisy a podobně. Na Velikonoce po tisíciletí zdobíme vajíčka, na Vánoce zase stromeček a pořád pečeme tradiční cukroví. Jenom už ani pořádně nevíme, proč to děláme, co je s tím spojeno. Přesto z toho míváme hřejivé pocity u srdce a můžeme vnímat i určitou nostalgii. A věřte, že pokud ve vás zůstává příznivá energie a pocit radosti, je to v pořádku, máte zkrátka kousek někdejší magie pořád ještě v sobě. Co bylo platné po tisíciletí, to přece nelze ignorovat, nemůžeme se tomu vysmívat. Rituály měly a mají smysl, mají svou moc.

Je nějaký rozdíl v tom, na co se zaměřovali naši předci, a v tom, co si pomocí magických rituálů chtějí zajistit lidé moderní společnosti?
I dnešní člověk má úplně stejná přání jako člověk před tisíci lety. Stále touží po lásce nebo majetku, zdraví. Rozdíl pozoruji snad jen u přání a „čarování“ za příznivé počasí. Tuto oblast naše společnost neřeší.

Využíváte sama některé magické rituálky ve svém životě?
Samozřejmě, protože na ně věřím a o jejich síle a účinnosti jsem se osobně přesvědčila. Kouzlo však nikdy nevyjde, když o něm člověk - byť jen trochu - zapochybuje. Jde tu o silnou vůli víry.

Dopisuji právě knihu na toto téma - pro radostné kouzlení a radostný a kouzelný život. Uvádím v ní jednoduchá kouzla pro každou domácnost a každého člověka. Budou tam i celoroční rituály, které byly spojené s přírodou a s putováním Slunce. Na složitější kouzla a rituály je pak ale třeba mít alespoň základní vzdělání v okultní magii. Kdo chce čarovat, musí znát dobře astrologii, aby se mohl řídit postavením hvězd a dokázal správně vypočítat vhodný den k tomu kterému magickému rituálu.

Považujete nějaké konkrétní kouzlo za obzvlášť silné?
Každé kouzlo je silné, když se vyplní! Ale obecně doporučuji nepouštět se do kouzel, která jsou určena proti jiným osobám nebo jako pomsta. Ta jsou opravdu silná a mohou vyvolat mnoho problémů, které se mohou otočit i proti vám samotným.

Jak to myslíte?

Tak například když si milenka přeje, aby milenec opustil rodinu a začal žít s ní. Tyto rituály vytvářejí bolest a žal druhým a k dobré čarodějce nepatří. V rituálech a kouzlech je vhodné přát štěstí, lásku, radost, zdraví a hojnost. Tím nic nepokazíte.

Máte nějaké osvědčené kouzlo, které byste naopak našim čtenářům doporučila?
Je jedno krásné staré kouzlo na měsíc květen. Květnu vládne podle starých Slovanů strom bříza. Bříza podporuje lidskou lásku a péči, tedy i zdraví, a zajišťuje ochranu před zlými vlivy. Proto si lidé kdysi březovými větvemi zdobili vchod do domu, aby k nim vstoupilo vše dobré.

Tak tedy ke kouzlu - postup zvládne každý, je celkem jednoduchý. Citlivě a jemně si utrhněte pět tenkých březových větviček, měly by být delší než metr. Doma uvažte na jednu větvičku růžovou mašli - symbol lásky, na druhou větvičku modrou mašli - symbol zdraví, na třetí červenou mašli - symbol radosti, na čtvrtou žlutou mašli - symbol štěstí a na pátou mašli zelenou - symbol hojnosti. Větvičky srovnejte vedle sebe a ze všech udělejte klasický uzel. Tím zavážete všechna svá přání. Uzel pověste u vchodu do vašeho domu či bytu, aby to, co si přejete, vstoupilo do vašeho obydlí a neuteklo ven.
Lucie Zemanová

Kontakt: Renata Herber – www.renataherber.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501153
DnesDnes122
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3843
Tento měsícTento měsíc12499

Partnerské weby

apartman banner