Název šampon pochází z anglo-indického výrazu champo, který označuje drbání - masírování. A toto slovo bylo odvozeno od champa, což je rostlina Michelia champaca, která se používala k mytí vlasů a také k výrobě oleje, který vlasy posiluje. Nabídka vlasové kosmetiky je velmi široká, člověk se v tom množství snadno začne ztrácet. Možná i právě proto se

v poslední době stále častěji diskutuje o metodě No poo. Jde o mytí vlasů bez použití šamponu a chemických přípravků. Zastánci No poo (No schampoo) tvrdí, že vlasy mají samočisticí schopnost.

Změna náhledu

Kdysi dávno lidé o vlasovou hygienu zdaleka tolik nedbali. K běžnému mytí po celá staletí stačily mýdlo a voda. Až v roce 1904 přišel berlínský drogista Hans Swarzkopf se speciální bylinnou směsí a během pár let se začalo prodávat hned několik druhů práškových šamponů se zaměřením na různé typy vlasů. Tekutý šampon, tak jak ho známe nyní, vznikl v roce 1927. Spolu s tím se měnil a vyvíjel i názor na mytí vlasů. Zatímco si ještě před několika staletími lidé omývali vlasy v průměru jednou měsíčně, po objevení šamponu se frekvence zkracovala, tedy především ve vyšších vrstvách společnosti. Od 70. let minulého století si vlasy mnozí lidé myjí takřka denně. Propagátoři metody No poo ale varují, že šampony kromě špíny smývají z pokožky hlavy i přirozený maz, který má pro vlasy určitý ochranný a výživný význam.

Není to jednoduché
Martina Š. patří k ženám, které na metodu No poo nedají dopustit. Připouští však, že kdyby nebyla na mateřské dovolené, asi by přechod z normálního šamponového režimu nezvládla. Vůbec to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

V prvních týdnech po vysazení šamponu byly mé vlasy jako bez života,“ říká Martina. „Trvalo to asi tři až čtyři týdny, než začaly vypadat lépe. V té době jsem raději nechodila moc mezi lidi, a když, tak se šátkem na hlavě,“ směje se třiatřicetiletá sympatická brunetka.

Chcete-li No poo vyzkoušet, pak určitě ne ze dne na den, ale postupně. Nejprve prodlužujte interval mytí vlasů a pomoci vám v této době mohou i suché šampony. Případně lze využít přírodní směs z jedlé sody a jablečného octa. Tato směs vytvoří ve spojení s kožním mazem primitivní, nicméně účinné, mýdlo. Nebo se místo toho dá použít směs marockého jílu a vody. Dvě lžíce jílu se smíchají s vlažnou vodou, přidat můžete i trochu kokosového oleje. Vzniklá kašovitá hmota se důkladně nanese až ke kořínkům vlasů a lehce promasíruje. Nechá se působit asi pět minut a potom se spláchne vodou.
Co na to kadeřnice?

Oslovené odbornice - kadeřnice a vlasová stylistka - se shodly na tom, že by šampon a správně zvolený kondicionér v péči o vlasy chybět neměly. Jen voda vlasy pořádně neočistí a šampon prý pokožku hlavy kožního mazu nezbaví, protože ten je hydrofobní. A o tom, zda je vhodné použít místo šamponu směs jedlé sody a jablečného octa, by se podle nich dalo polemizovat. Kyselé prostředky totiž vlasy oslabují.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503191
DnesDnes696
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1443
Tento měsícTento měsíc14537

Partnerské weby

apartman banner