Ano, je to tak. K malebné, impozantní a mohutné zřícenině hradu Kumburk na samém kraji „hor Kerkonošskejch“ je v noci neradno se byť jen přiblížit. Zbytky hradu se totiž zvláště za větrných nocí - a těch je tady v podhůří nejvyšších českých hor dost a dost - toulá duch panny Meluzíny, jedné z dcer jičínského knížete, která se do vězení

dostala díky intrikám a pomluvám své sestry Kateřiny. Dlouhá leta tu byla na hradě vězněna ve věži, jejímž zbytkům se dodnes říká Panenská věž. I když její otec zemřel, zlá sestra jí odmítala dát svobodu. Jednou k hradu zabloudil jistý rytíř s družinou a Meluzína ho oknem ve věži uprosila, aby ji osvobodil. Šlechtic vyzval hradní posádku, aby mu otevřela bránu a osvobodila dívku ve věži. Velitel posádky ale nařídil Meluzínu uvrhnout do sklepení, do podzemního skladiště střelného prachu, a svým mužům přikázal obsadit hradby. Přesto se rytířově družině podařilo do večera vniknout do hradu. Pod hrozbou smrti vypověděl jeden zajatec, kde je nyní Meluzína vězněna. Když ale rytíř spěchající za dívkou vešel do sklepení, zakopl, hořící louč mu vypadla z rukou a než stačil cokoliv udělat, zakutálela se mezi sudy se střelným prachem. Exploze roznesla oba mladé lidi i s celým hradem do povětří. Od těch dob se na Kumburku zjevuje duch Meluzíny a úpěnlivě naříká do širého kraje. Protože se v těchto místech někdy zjevuje také duch smutného myslivce, soudí někteří, že oba tyto paranormální jevy spojuje tragická a nenaplněná láska. Pokud je navíc někdo v jejich žalu vyruší, riskuje jejich hněv a strašnou smrt roztrháním v povětří. Pravdou je, že pověst o Meluzíně se do Čech dostala z Francie, kde je tento přízrak něčím jako česká bílá paní. Jako napůl žena a napůl had se zjevovala na hradě Lusignan.

Tragický osud Elišky Smiřické

Tak jako je nebezpečno nad Kumburkem, není bezpečno ani pod ním. V tajných hradních sklepeních, která už staletí nespatřilo lidské oko, jsou podle místních pověstí ukryty obrovské poklady. Potíž je v tom, že je hlídá nebezpečný strážce, kterému neunikne ani myš - obrovský kohout s ohnivýma očima. Dalším kumburským paranormálním jevem, tentokrát ovšem historicky doložitelným, je přízrak nešťastné Elišky Smiřické. I ta zde byla vězněna v jedné z hradních věží nejdříve vlastním otcem kvůli lásce k chudému selskému mládenci a později i svou vlastní sestrou, jež ji chtěla připravit o dědictví. Vymyslela si tedy, že je Eliška šílená. Ve vězení tak dívka strávila dlouhých 11 let, než byla jedné noci roku 1619 vysvobozena Jindřichem Otou z Vartnenberka (zvaným Kulhavý) a stala se jeho ženou. Spory v rodině tím však jen vygradovaly, což vedlo k tragédii. Eliška jednoho dne v sebevražedném afektu sama zapálila na hradě zásoby střelného prachu. Obrovský výbuch zabil nejen ji a sestru, ale i manžela a další desítky nevinných lidí z hradní posádky. Těžce byl poničen i samotný hrad. Navzdory vrcholícím bojům první části třicetileté války se jednalo o prvotřídní evropský skandál a není divu, že právě tato událost stála za vznikem legendy o Meluzíně. Zkázu hradu Kumburk dovršily boje třicetileté války, během níž se dostal do ruky Švédů. V roce 1658 rakouský císař rozhodl o jeho rozboření, protože se obával, že by se mohl v budoucnu stát centrem českého povstání proti rakouské tyranii.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501992
DnesDnes244
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden244
Tento měsícTento měsíc13338

Partnerské weby

apartman banner