Jiřího Wericha Petráška znají naši čtenáři díky jeho glosám, které pravidelně uveřejňujeme na první straně Spiritu. Je v nich moudrost, vtip, nadhled i optimismus. V nakladatelství AOS Publishing právě vychází jeho kniha nazvaná Kapka do žil.

Jiřího jsme se zeptali, jak název vznikl a co vlastně znamená. Chce autor svým čtenářům napumpovat do žil novou energii? Či snad doporučit kapku něčeho ostřejšího?

Já jsem o názvu nepřemýšlel vůbec dlouho. Všechno, co kniha obsahuje, glosy, básně, citáty, aforismy a vzpomínky, i mě samotného velmi povzbudilo. A když jsem měl zpětnou vazbu, a to zejména u glos natočených pro rozhlas, pak bylo již rozhodnutí snadné. Psali mi posluchači, že je to inspirativní, optimistické, že je to vlastně takové pohlazení po duši, které nalévá energii do žil. V té chvíli bylo rozhodnuto. A tak věřím, že kniha svou úlohu splní. A v dnešní době je, myslím, každá taková uklidňující kapka do žil záležitostí více než příjemnou.

V knize mě zaujala věta: „Respekt k ostatním, schopnost slušné komunikace, to je základ, který nutně potřebujeme, abychom hnuli s věcmi většími.“ Co vás vedlo k této úvaze?

Komunikace, a to komunikace slušná na určité úrovni, je pro život člověka záležitostí naprosto nezbytnou. Nedostatek komunikace ničí partnerské vztahy a často vede i k nedorozumění ve vztazích pracovních. V poslední době je tento národ, s výjimkou mistrovství světa v hokeji, neustále rozdělen na dvě poloviny, které na sebe často dští oheň a síru. O co by bylo lepší, i když s druhým nesouhlasím, o věcech seriózně diskutovat, objasňovat, slušnou formou obhajovat své názory. A vážit si i názorů druhých, iá když jsou odlišné. Ale v odlišnosti nás všech je přece zakořeněn veškerý pokrok. Je moc dobře, že nejsme všichni stejní a máme různé náhledy na svět.

V jedné kapitole píšete: „Pokud není důvěra, není v duši klid a pohoda.“ Máme tedy lidem kolem sebe věřit bezvýhradně?

Říká se, že opatrnosti nikdy nezbývá, důvěřuj, ale prověřuj atd. Nejde tady o bezmeznou víru v každého člověka spojenou s naivitou. Jde o to, aby sami lidé si vytvářeli kolem sebe a navzájem prostředí pohody a důvěry. Pokud budeme s každým jednat tak, jak bychom chtěli, aby ostatní jednali s námi, bude důvěra, pohoda a bude nám všem dobře. A v rodině? Tam by měla být naprostá důvěra vždycky.

Součástí knížky jsou i vaše básně. Některé jsme ve Spiritu otiskli a našim čtenářům se líbily. Vzpomenete si, kdy jste napsal své první verše?

Svoje první verše jsem napsal na střední škole. Možná se to bude někomu zdát divné, ale nebyly o lásce. Byly spíše o lidské zlobě, utrpení, nesnadné cestě životem. Nebyly vůbec optimistické, asi i ovlivněné tím, co jsem prožíval. Zemřel mi adoptivní otec a neměli jsme to s maminkou vůbec lehké. A tak jsem psal o věcech neveselých, naštěstí jen a pouze do šuplíku a tyhle verše nikdy světlo světa nespatřily. No, a později to už byly klasické verše o lásce, kterou většinou v tomto období života prožije každý.

Nekuřte sušené škorpiony! Toto vskutku nabádavé sdělení jste prý našel na internetu a použil ho jako název jednoho fejetonu. Prý už si nemyslíte, že „nová doba“ lidem díky internetu omezuje myšlení. Toto ironické konstatování může vzbuzovat dojem, že v překotném vývoji informačních technologií vidíte určité nebezpečí…

Tohle není můj originální název. Použila ho moje kamarádka, spisovatelka a básnířka Petra Haasová a já ho použil s jejím souhlasem, protože se mi moc líbil. Kde ho vzala, nevím. Vývoj technologií jde dopředu tempem přímo šíleným. Nepatřím mezi pesimisty tvrdící, že nás takový postup civilizace zničí. Ale na druhou stranu se musím přiznat, že mě to úplně klidným nenechává. A co mě štve nejvíc, že sám už nestačím ten vývoj sledovat, a když vidím mladé kluky a děvčata, co dokáží s moderními informačními technologiemi, jen tiše závidím.

Jaký je váš vztah k tomu, co někdy nazýváme věcmi „mezi nebem a zemí“?

Já na takové věci věřím, proto jsem s klidným svědomím přijal i nabídku psát glosy právě do Spiritu. Věda může tvrdit leccos a není třeba říkat, že ve vědu nevěřím. Ale přitom si plně uvědomuji, že ani věda nám neobjasňuje vše, co se mezi nebem a zemí děje. Někdo věří v zázraky, jiný v duchy, další umí vykládat budoucnost pomocí karet, existují i věrohodní léčitelé atd. Já nejsem člověk, který by zpochybňoval a vyvracel něco, co věda nikdy nedokázala plně objasnit. Jsem i člověk věřící, a tak pro mě děje, probíhající kolem nás, jsou spojeny s duchovním životem. Věřím, že kolem nás opravdu existují věci, které náš život ovlivňují, které jsou tajemné, které nejsou snadno odhalitelné. A které tak i samotný život obohacují.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501164
DnesDnes133
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3854
Tento měsícTento měsíc12510

Partnerské weby

apartman banner