Za poutavými skalními útvary je obvykle nutné se škrábat na vrcholy hor, tentokráte to nebude nutné. Vydáme se z Jeseníku nad sousední Českou Ves. Tady po necelé hodince putování staneme u stylové horské chaty. Kousek od ní se v hlubinách lesa začínají rýsovat impozantní Čertovy kameny. Za vlhka je sem výstup obtížný až nebezpečný, a když

namrzne, je lépe si finále raději nechat ujít. Zato pokud přírodní živly nastaví laskavou tvář, odmění výletníky nádherným výhledem. Odtud se jim miniaturní skalní město odhalí v celé své kráse. Ač jsou Čertovy kameny „utopené“ mezi přilehlým porostem, přesto se řadí mezi nejmohutnější skalní útvary Jeseníků. Pod hlavní skálou se totiž táhne méně výrazný Pekelník a níž se rozprostírají Pekelné plotny.

Pomsta za odlákanou dívku

Traduje se, že kdysi dávno sem pekelné bytosti lákaly vesničany z okolí příslibem vydání schovaných pokladů. Ale žádný hledač se již z Čertových kamenů nevrátil. Jeden místní chlapec prý takto ztratil svoji dívku. A rozhodl se, že řádění temných živlů učiní přítrž.

Pořídil si provaz, který namočil ve svěcené vodě. Pak se vydal do skal. Brzy narazil na ďáblíka, který jej standardně začal vábit hlouběji mezi skaliska - sliboval mu bohatství. Mladík se ovšem nenechal zmást, bleskurychle přehodil rarachovi smyčku kolem krku a vší silou ji utáhl. Možná to tak i bylo, jenže Čertovy kameny jsou český název. Německy se útvar nazýval podle majitele pozemku Harichstein - Harichův kámen.

Podzemí ukrývalo zlato

Pravdou zůstává, že útesy jsou z pegmatitu, tedy z nepříliš časté horniny, která mnohdy obsahuje bohatá naleziště drahých kamenů. Například na opačné straně Jeseníků, poblíž Maršíkova, v ní byly nalezeny krásné akvamaríny. Avšak pegmatit Čertových kamenů je mineralogicky poměrně chudý, bývají tu občas hlášeny nálezy granátu. Nicméně skutečnými poklady oplývalo širší okolí Čertových kamenů. Tam podzemí ukrývalo drahocenné zlato i nádherné temně rudé krystaly granátu - almandinu.

Jedna trasa k Čertovým kamenům začíná v České Vsi a vede kolem jednoduchého památníčku. Ten nás vrátí do temných časů okolo poloviny 17. století. Tehdy Niské knížectví zahalil dým z hranic s nevinnými oběťmi kruté vlny čarodějnických procesů. Obvykle jsou spojovány se Šumperskem a krajem u Velkých Losin, ale stejně intenzivně postihly i Jesenicko. Jen v České Vsi připravily o život asi šestnáct žen a některé prameny se dokonce zmiňují o popraveném dítěti…

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504070
DnesDnes303
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2322
Tento měsícTento měsíc15416

Partnerské weby

apartman banner