0402prizraky 1Klášter schovaný na severních svazích Jizerských hor skrývá jedno z nejslavnějších poutních míst nejen v Čechách, ale i celého bývalého rakousko-uherského mocnářství. V roce 1211 došlo podle prastaré místní legendy k zázračnému uzdravení rodiny chudého ptáčníka z blízkého Lužce. Tomu se měla zjevit ve spánku

pod jizerskohorským stromem Panna Marie a přikázat mu, že když sem přinese její modlu, jeho blízcí se uzdraví. Proto sem přinesl nahrubo vyřezanou sošku Panny Marie z české Žitavy a postavil ji na velký pařez. A tak se Hejnicím dlouho říkalo „Matka Boží na pařeze“. V následujících sta letech sem proudily stovky tisíc poutníků. Když pařez zetlel, byla soška přenesena nejdříve do dřevěné a později kamenné kapličky, a pak do gotického kostela navštívení Panny Marie. 0402prizraky 2Kostel, jehož presbyteriář je postaven přímo na žulových skalkách, byl později rozšířen do kláštera, který patřil mnichům františkánům. Podle pověsti se pod chrámem nachází tajná chodba, která odtud vede pod Jizerskými horami až do Frýdlantu. Měl by tu být ukrytý církevní poklad. Další místo skrývající poklad se nachází nedaleko odtud, na severních svazích úžasně strmé a skalnaté hory Ořešník. Hledalo ho už mnoho zlatokopů a jedněm se dokonce zjevil za hrozného hřmotu zlatý kočár tažený čtyřspřežím ohnivých koní. Než zkoprnělí hledači stačili utéci, z kočáru se vysunula kostlivcova ruka a zasypala jim vykopané jámy. Celý kočár pak zmizel v mracích.

Duch zhýralého mnicha

Přímo naproti kostelu, na druhém břehu říčky Smědé, se nachází kopec jménem Kostelní vrch. Je to jakýsi mystický protipól hejnického bodu pozitivní energie a síly, kdysi se tu podle místních kronik zjevoval přízrak zhýralého katolického mnicha, jehož duše se za hříchy spáchané za života přeměnila v divoké zvíře. Jedni říkají, že do medvěda, jiní, že do podoby černého kohouta. Místní lidi zbavil tohoto hrůzného přízraku až vymítač ďábla (exorcista) z lužického Zhořelce. Přízrak přemohl, spoutal, uvěznil v kouzelném pytli a hodil do bezedných močálů v pustinách hlavního jizerskohorského hřbetu. Jiná pověst říká, že po smrti tohoto hříšného katolického kněze odmítaly hejnické kostelní zvony zvonit. Prostě zůstaly němé. Teprve když jeho duši zakletou do černého kohouta odnesl kouzel znalý myslivec do rašelinných jezírek na svahu Černé hory, a zde je hodil do hlubiny, opět se rozezněly.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500926
DnesDnes575
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3616
Tento měsícTento měsíc12272

Partnerské weby

apartman banner