3716bylinkováJe černý bez jedovatý?

Květy i plody bezu černého mají léčivé účinky. Při nesprávném zpracování a použití však může způsobit těžkosti glykosid sambunigrin, který je v nezralých plodech a v jejich stopkách. Tato látka, která vyvolává

nevolnost, průjem a závratě, se ničí teplotou 100 °C, proto plody bezu konzumujeme jen po tepelném zpracování.

Pijte přesličku

I když vypadá na první pohled jako plevel, na organismus působí přímo zázračně. Má silné močopudné účinky, proto se osvědčila zejména při problémech s močovými cestami. Čaj z přesličky rolní pomáhá vylučovat škodlivé bakterie z močových cest a rozpouštět močové kameny. Připravíte ho ze dvou lžic sušené bylinky, kterou povaříte asi půl hodiny v půl litru vody. Doporučenou dávkou jsou tři šálky denně.

Pohanka ulevuje

Pocit „těžkých nohou“ trápí i mladší ženy. Pomocníkem je pohanka obecná, která obsahuje mnoho rutinu. Nemusíte jíst právě pohankovou kaši, pomůže i čaj z pohanky, neboť rutin normalizuje látkovou výměnu mezi žilami a vazivem.

Chvála tymiánu

Chuť této bylinky se výborně hodí zvláště k rybám a skopovému, její silný antiseptický účinek se odedávna využívá rovněž v kosmetice a farmacii. Z tymiánu se připravuje i účinný odvar pro snadnější odkašlávání a na zažívací potíže.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2499937
DnesDnes231
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2627
Tento měsícTento měsíc11283

Partnerské weby

apartman banner