0116planovala 3Aby se císařovna Sissi vyhnula reprezentačním povinnostem, upínala se ke kultu krásy, hubnutí a extrémnímu sportu. Učesat téměř na podlahu sahající vlasy trvalo panovnici skoro tři hodiny. Pěstění krásy jí zabralo největší část dne. Aby zůstala stále štíhlá, absolvovala denně pravidelná cvičení. S přibývajícím věkem

se často vážila a držela stále přísnější dietu. Dokonce nechala z masa vymačkat jen šťávu a tu pak převařenou pila. Zkoušela dosud neznámé a podle dvorních kuchařů i dost záhadné recepty, které jí měly napomoci udržet štíhlou linii. Prostě dělala všechno pro to, aby vešla do dějin jako krásná panovnice. Na cesty si s sebou brala třiašedesátidílnou apotéku, ve které nechyběl ani kokain. Je třeba dodat, že v té době byl kokain považován za neškodnou medicínu a dokonce jej lékaři předepisovali při stavech vyčerpání a při melancholii. Není známo, jak často Sissi kokain užívala a zda vůbec. O tom se jen spekuluje.

Nečekaná a tragická smrt

S přibývajícím věkem byla císařovna stále zachmuřenější a bezradnější. Cestovala po celé Evropě a hledala útočiště, kde by mohla svobodně žít. Pro její cesty byl postaven luxusně vybavený salonní vagon (originál je v technickém muzeu ve Vídni). V září 1898 se v Ženevě vydala se svojí komornou na výlet parníkem. Bylo 13.30 hodin. K dobře vyhlížejícím dámám se blížil nedbale oděný muž, v ruce schovával zašpičatělý předmět. Luigi Lucheni zaútočil. Sissi se zakymácela, ale ještě ušla několik kroků. V příruční lékárničce měla cukr a éter. Ten si ještě stačila vzít. Z počátku si myslela, že se jí udělalo jen nevolno. Rána však byla smrtelná. Císařovna byla dopravena do hotelu, kde předtím strávila noc. Ihned byl přivolán lékař. Konstatoval však už jen smrt, šlechtičně se nedalo pomoci. Netušil však, koho to přišel zachránit. Když začal vyplňovat úmrtní list, zmocnila se ho slabost a pokoušel se o něj infarkt - zesnulá je rakouská císařovna a maďarská královna Alžběta, zvaná Sissi. Psal se rok 1898, dne 10. září.

Pochybná a krátká sláva

Co se dělo předtím než Luigi zaútočil? V Ženevě se rozhlížel po promenádě. V ruce svíral ševcovské šídlo. Byl anarchistou a cítil se silný. Hodlal se proslavit činem, kterým na něho svět nezapomene. Nejprve chtěl zavraždit italského krále, ale neměl peníze na cestu do Říma. Pak útok změnil na vévodu Orleánského. Nemohl jej však najít ani v Ženevě, ani v Evianu. Rozhodl se tedy pro jakoukoliv osobu z řad aristokracie. Z novin se dozvěděl, že v hotelu Beau Rivage se ubytovala hraběnka Hohenemes. Volba byla jasná. Lucheni se po činu nechal chytit. To měl v plánu. Zpráva o smrti Sissi se šířila jako požár, Evropa byla otřesena. Lucheni překonal sám sebe a byl pyšný na to, že bude slavný. Velká sláva to ale nebyla. Ještě před odsouzením ve vězení spáchal sebevraždu. Podle šeptandy mu někdo ke smrti pomohl. „Alžbětina tragická smrt ukončila nešťastný a nepochopitelný život,“ psaly tehdejší noviny.

Měla Alžběta tetování?

Je otázkou, zda byla Sissi náhodná oběť. Na rameni mrtvé ženy mělo být objeveno tetování. Údajně měla mít na rameni vytetovánu kotvu, a to v té době měli jen kriminálníci... Císař byl šokován. Že by nakonec vše vězenkyně ze „zlaté klece“ vyřešila tak, že by inkognito zmizela z Vídně a od všeho toho trápení? A mrtvá žena jí byla jen podobná? Pokud se opravdu jednalo o Sissi, její tělo bylo i proti její poslední vůli uloženo v kapucínské kapli. Ani po smrti tak neměla klid a nerozhodovalo se podle jejího přání. Smutný to osud nejkrásnější panovnice světa...

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500542
DnesDnes191
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3232
Tento měsícTento měsíc11888

Partnerské weby

apartman banner