0816zdraví2Hudba léčí

Už naši předkové věřili, že je hudba ochrání před nemocemi, hladem, různým nebezpečím, před vymřením rodu. I v dnešní době se odborníci shodují na tom, že hudba má stejný léčebný účinek jako tomu bylo dříve. Na mnohých zahraničních klinikách je muzikoterapie nedílnou součástí léčby. Ať má

člověk psychické či tělesné problémy, na každého má hudba nesporně zázračný vliv, skýtá nepřebernou řadu možností. Je vynikajícím prostředkem například v psychiatrii, při léčbě deprese, neurózy, vhodná je pro lidi s poruchami chování. Pomocí hudby se učí mluvit pacienti po mozkové mrtvici nebo po úrazech. Je také nedílnou součástí léčení alkoholismu či drogové závislosti. Soustředění se na hudbu dovoluje zapomenout i na bolest zubů, hudba pomáhá při léčbě astma, migrény, dechových potíží. Není bez zajímavosti, že zvuk vnímají i neslyšící, ovšem trochu jinak - jako vibrace. Prostřednictvím hudby se učí rytmu jednotlivých slov. Má se za to, že například poslouchání Beethovenovy nebo Čajkovského symfonie či Etud Paganiniho má lepší účinek než vypití šálku kávy.

Bolí vás za krkem?

Při bolestech v šíjových svalech můžete zkusit jednoduchou gymnastiku. Nejprve si pět minut sprchujte šíji proudem teplé vody. Osušte se a začněte se cvičením. Nechte hlavu volně spadnout do předklonu, potom do záklonu, svaly musí být zcela uvolněné. Cvičte alespoň desetkrát za sebou. Pootočte hlavu lehce stranou a malinko předkloňte. Opakujte na druhou stranu, rovněž desetkrát. Potom dvakrát za sebou otočte hlavu doprava a dvakrát doleva, celkem desetkrát. Svaly se prokrví a uleví se vám.

Slunce a vitamin D

Souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a zvýšeným rizikem vzniku určitých civilizačních chorob, jako jsou diabetes, onemocnění srdce, rakovina či roztroušená skleróza, potvrdila nejedna klinická studie. Má také podstatný vliv na obranyschopnost těla. Vitamin D se do organismu dostává jako součást potravy, je obsažen v obilninách, rybách, některé zelenině. Pro jeho tvorbu je například nutné sluneční záření. Podle odborníků ale několik minut přímého slunečního světla dopadajícího denně na ruce a obličej stačí k tomu, aby tělo vyprodukovalo odpovídající množství vitaminu D, potřebné pro normální vývoj kostí a ostatní biologické pochody.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503056
DnesDnes561
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1308
Tento měsícTento měsíc14402

Partnerské weby

apartman banner