Na otázku, jestli UFO existuje, se pokoušela odpovědět i celosvětově největší akce – Projekt Blue Book. Akce pod patronací a finanční záštitou Spojených států začíná v roce 

1952. Cílem je rozhodnout, jestli UFO představuje ohrožení národní bezpečnosti.
701 pozorování zůstává nevysvětleno
K tomu Američané zakládají „porotu“ z vědců různého zaměření, od fyziků přes astronomy až po meteorology. Do roku 1969, kdy projekt oficiálně skončil, je nahlášeno dohromady přes 12 000 případů pozorování UFO. Většina z nich je ale jen přírodní úkaz, cílená výroba poplašných zpráv nebo jen běžná letadla. Zbylých 6 procent (701 pozorování) ale zůstává nevysvětleno! Úplné záznamy jsou skryty v tajných archivech.
UFO zametené pod koberec
Tyto výsledky ovšem konspirátory nechávají zcela chladnými. „Hlavním smyslem tohoto projektu byla informační masáž,“ prohlašuje jeden z kritiků projektu Blue Book, historik Robert Goldberg. „Cílem bylo odsoudit UFO, zavrhnout ho a zbavit se jeho i těch, kteří v něj věří,“ uvádí pro americký televizní kanál BBC. V projektu prý spíše než o seriózní výzkum šlo hlavně o zakrytí stop. „Byl tam chlápek za stolem, sekretářka a zapisující. Byl to velmi, velmi malý projekt,“ říká Mark Rodeghier, který od roku 1986 vykonává funkci prezidenta v Centru pro výzkum UFO. Plukovník Robert Friend, který projekt vedl v letech 1958 až 1963, se ale brání. Projekt Blue Book se prý snažil vysvětlit co nejvíce jevů, ale neměli k tomu dostatečné prostředky. „Myslím, že co chtěli, bylo přeučit společnost, odstranit tu auru tajemství kolem UFO.“ To se zcela jistě nepodařilo. Dodnes zůstává 701 pozorování nevysvětleno.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475400
DnesDnes567
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1741
Tento měsícTento měsíc7030

Partnerské weby

apartman banner