Je to jen běžná bouřka během druhé červencové noci roku 1947. Vedle farmy Williama „Maca“ Brazela v americkém Novém Mexiku se ozve silné zahřmění. Sice zahřmí z druhé strany, než odkud duní hrom, ale farmář se svou rodinou tomu nevěnuje pozornost.
Druhý den Brazel hledá na louce své zaběhnuté ovce. Najde ale něco docela jiného. Půda je posetá drobnými úlomky, které farmáři nepřipomínají žádný pozemský materiál.
„Bylo tam něco, co vypadalo jako voskovaný papír a nějaké hliníkové fólie. Některé kusy byly očíslované nebo popsané, ale nebyla tam žádná slova, která bychom byli schopni přečíst,“ vzpomíná Brazelova dcera Bessie. O několik dní později se Brazel s úlomky vydává do města Roswell za tamním šerifem Georgem Wilcoxem. Farmář mu popisuje, co se stalo, a šerif hned kontaktuje místní leteckou základnu.
Armáda: Je to létající talíř!
Vyšetřování tajuplného případu dostává na starost major Jesse A. Marcel. Má za úkol ohledat trosky a podat o nich hlášení svému nadřízenému. Také on si při průzkumu všímá nerozluštitelných hieroglyfů: „Byly růžové a fialové. Vypadaly jako namalované. Malá čísla nešla seškrabat ani spálit. Když jsem vzal zapalovač a pokoušel jsem se je opálit, ani se z nich nekouřilo.“ To už je ale celá oblast uzavřena vojáky a policií. Neprojde ani živáček. Armáda se v celém případu nápadně angažuje. A vydává úžasnou zprávu – armáda zjistila létající talíř! Pozůstatky údajného disku teď mají namířeno přímo na roswellské letiště. Veřejnost je ale dychtivá po nových informacích a armáda začíná couvat. Na tiskové konferenci její zástupci informují novináře, že jde o nedorozumění – žádný létající talíř samozřejmě nemá. Jde o meteorologický balon. To má potvrdit i sám Brazel.
Pamětníci vědí víc
S tím se ale ufologové nehodlají spokojit. Farmář Brazel má totiž nakonec prohlásit: „Jsem si jistý, že to, co jsem našel, nebyl žádný pozorovací balon.“ Lidé ale na případ brzy zapomínají – po 2. světové válce zřejmě řeší jiné problémy. Několik let po incidentu je ale stále naživu několik svědků nebo jejich potomků, kteří jsou o tehdejších událostech schopni vyprávět. Na povrch brzy vyplouvají další překvapující informace. Nejde jen o nalezené trosky, ale i čtyři nebo pět těl, která pocházejí z talíře!
Setkání s mimozemšťany?
„Mimozemšťany“ má armáda přísně tajit. Bytosti, které se nápadně podobají lidským, jsou ale výrazně menší, bez vlasů a disponují neúměrně dlouhými končetinami. „Vypadali všichni stejně, měli tmavší pleť, byli hubení a měli velké hlavy. Uvnitř byl podivný zápach, něco jako formaldehyd,“ popisuje bytosti asi o 40 let později seržant Frederick Banthal, jeden z lidí, kteří mají za úkol těla vyfotografovat. Jedna ze zadržených bytostí prý dokonce havárii přežila! Umírá ale v důsledku vědeckých pokusů.
Tajnosti americké armády
Kvůli zastavení dohadů o bytostech z vesmíru vydává americké vojenské letectvo dokument o tom, že celá událost je havárií stroje určeného na detekci sovětských nukleárních testů. K této teorii se přidávají i někteří odpůrci teorie UFO – armáda se podle nich snaží ututlat testovací špionážní stroje na výzvědy u Sovětů. Na veřejnost ale pronikají fotografie údajných mimozemšťanů. I na toto má americká armáda odpověď.
Nikdy se nic nedozvíte
Dokument se jmenuje „Roswellská zpráva: Případ uzavřen“. V tentokrát prý poslední zprávě se uvádí, že mimozemšťané jsou ve skutečnosti antropomorfní loutky, které jsou shazovány z balonu za účelem zjištění, jak dostat bezpečně na zem kosmonauty či piloty.
Dozvíme se více o tom, co je UFO zač?
Je zcela zřejmé, že se nikdy nedozvíme o tom, co americká vláda doopravdy o UFO ví.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474354
DnesDnes102
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden695
Tento měsícTento měsíc5984

Partnerské weby

apartman banner