V jedné obci na Jinecku ve středních Čechách se vyprávěla tahle historka: Bohatá selská dívka se chtěla vdát a odjela do Prahy, aby si tam pořídila co nejhonosnější výbavu. Na brodu u Dominikánských Pasek se ale koně splašili a kočár se převrhnul. Dívka zůstala zaklíněna mezi koly a v řece se utopila. Když po letech hrobník vykopával hrob, našel nepo rušenou dřevěnou rakev a v ní nezetlelé tělo. Mrtvá začala strašit po okolí, až jedna z místních bylinkářek zaklela démona, který dívce nepřál věčný odpočinek. Do tří dnů se mrtvola rozpadla na prach i s rakví.

Podobný případ se stal také za první republiky na Plzeňsku. Hrůznou atrakcí se stal nebožtík, který pravidelně „utíkal“ ze hřbitova. Několik lidí vidělo, jak mužova postava přelézá hřbitovní zeď a kráčí směrem ke vsi. I tady pomohl speciální zaklínací obřad a modlitby v kostele.

Jaká síla dokáže zemřelé zvednout z hrobů? Kronikář Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české popsal další případy. V Levíně vycházela z hrobu čarodějnice jménem Brodka. Přepadávala a rdousila lidi, údajně měla na svědomí osm vražd. Její tělo vykopali z hrobu a rituálně spálili. Jako palivo použili střešní krytinu z místního kostela! Ve stejné době (14. století) vstával v Blové u Kadaně z hrobu zemřelý pastýř Myslata. V noci volal na pocestné, kteří potom záhadně umírali nebo onemocněli. (Použil snad nějakou čarodějnickou smrtící formuli? Je to velmi pravděpodobné.) I on byl exhumován, neporušené tělo kat svázal posvěceným provazem. Nakonec „nemrtvému“ probodl srdce dubovým kůlem. Tělo po třech dnech spálili na hranici.
Podobné případy byly zaznamenány po celém světě, jako kdyby armády nebožtíků vyrážely do našeho světa. Ale proč? Chtějí se mstít? Je startovacím mechanismem způsobené příkoří během pozemského života? Nebo nějaká psychická či fyzická anomálie? To bohužel zatím nevíme.
(jiř)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472928
DnesDnes333
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3343
Tento měsícTento měsíc4558

Partnerské weby

apartman banner