Jednou z nejzajímavějších českých záhad je tajemství podzemních chodeb v Jablonném v Podještědí. Město je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, dominikánskou terciářkou. Pros lula svými léčitelskými zázraky a její hrobka tu byla v roce 1701 (během přestavby klášterního kostela sv. Vavřince) objevena. Jablonné v Podještědí leží kousek od severočeské Mimoně a turistům nabízí mnoho krásných památek. Nás budou zajímat hlavně dvě – už zmiňovaný kostel sv. Vavřince a původní hrad Lemberk.

Na Lemberku najdeme několik vstupů do podzemí, podle pamětníků tu ústila tajná chodba z kláštera. Četní turisté z tehdejšího východního i západního Německa věnovali zdejší lokalitě neobvyklou pozornost. Aby ne, vždyť Lemberk i Jablonné jsou obrovskou inspirací pro hledače pokladů, má jich tu být hned několik.

V katakombách kostela sv. Vavřince se na počátku 80. let minulého století hledalo ve velkém stylu, věřilo se, že bude objeven dominikánský poklad či tajné materiály a cennosti, které sem údajně na konci II. světové války ukryli specialisté z wermachtu. Nenašlo se ale vůbec nic. Regionální badatelé jsou přesvědčeni, že má zdejší podzemní labyrint několik pater, ze třetího prý vycházejí další dvě štoly. V Pachtově kryptě je podivně dutá podlaha a stejně tak na dalších dvou místech. V roce 1848 tu mniši nalezli v zamčené kryptě kostru malého chlapce, pravděpodobně zemřel hlady a žízní. Jeho duch prý obchází podzemí a tiše pláče. V areálu se také zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a záhadně se ztrácejí na schodišti. Dnes je průchod zazděn.

Někteří starousedlíci mají jasno: „Žádný poklad tu už není, vyzvedli ho Američané v roce 1969, když tu natáčeli historický film,“ říkají. Při bližším zkoumání prý objevili zajímavé souvislosti, ve stejném období, na konci šedesátých let, se točilo (také s americkými filmaři) ještě u Štěchovic, v železničních tunelech kolem Prahy a na blízkém zámku Sychrov. I on údajně spadá mezi podezřelé lokality, kde mohly být tajné skrýše, především z války.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474832
DnesDnes580
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1173
Tento měsícTento měsíc6462

Partnerské weby

apartman banner