Řada písemných památek z časů starého Egypta až do počátku Nové říše (kolem roku 1000 před naším letopočtem) popisuje tajemnou zemi Punt. Měla to být požehnaná země bohů, oplývající krásami přírody i nesmírným bohatstvím. Egypťané si z ní již v době páté dynastie (2500 let před naším letopočtem) mimo jiné dováželi zlato, kadidlo a eben ové dřevo, kůže šelem, aromatické rostliny.

Země Punt figuruje v legendách a pohádkách, také reliéfy v chrámu v Dér el-Bahrí na západním břehu Nilu zachycují výpravu do země Punt, již vyslal královna Hatšepsut. Nádherná a daleká země mezi egyptology vyvolávala vzrušené diskuze. Její lokalizace pro ně totiž byla ještě donedávna hádankou. Měla se nacházet u ústí nějaké řeky, vesnice tvořily na pilotech vystavěné kulaté chýše, vystupovalo se do nich po žebřících. Obyvatelé se podobali Egypťanům. Rostly tu palmy, porosty mangrove, kadidlovníky. Co se zvířat týče, byly nalezeny zmínky o psech, oslech, opicích i dobytku, ale také o (pro Egypťany) podivná zvířata (pilouny, želvy obrovské, létavé ryby, zástupce africké fauny - levharty, nosorožce a žirafy…Vědci se nejprve domnívali, že se země Punt rozkládala v nynějším Jemenu na jihu Arabského poloostrova.

Jiné teorie ji situovaly do dnešního Somálska a další na území dnešní Eritreje (k ústí řeky Zambezi). Existovala řada hypotéz a spekulací, kterým by, jak se zdá, mohl být konec. Archeologové a egyptologové se domnívají, že zemi Punt konečně nalezli. Pomohla jim nečekaně izotopová analýza a stačilo jim několik chlupů ze srsti mumifikovaných paviánů, jejichž těla uchovává Britské muzeum. Tým odborníků z Egyptského muzea v Káhiře a specialisté z univerzity v Kalifornii v Santa Cruz vycházeli z toho, že paviáni v Egyptě nežijí a nežili ani v době někdejší slávy faraonů. Místem, odkud do Egypta údajně přicházeli, byla právě země Punt!

Dnes je také díky moderní vědě a technice známo, že se v různých oblastech světa liší poměr jednotlivých izotopů kyslíku. Kyslík, který lidé a zvířata přijímají dýcháním a spolu s potravou, přechází do jejich tkání. Stačí tedy kousek tkáně analyzovat a porovnat se vzorky získanými v současnosti. Vědci testy ověřili, že se hodnoty izotopů tkání, které odebrali v Somálsku, Jemenu a Mozambiku, se vzorky získanými z těl mumifikovaných paviánů příliš neshodují. Téměř přesnou shodu ale vykazovaly vzorky tkání dovezené z území dnešní Etiopie a Eritreje. Vědci nicméně pokračují ve výzkumu. Snaží se získat kousek kosti z mumií, aby mohli pokus zopakovat a své domněnky potvrdit, tentokrát ovšem za použití izotopů stroncia.
(cul)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472951
DnesDnes356
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3366
Tento měsícTento měsíc4581

Partnerské weby

apartman banner