„Vím, že se spekuluje o pravosti turínského plátna. Také jsem ale slyšela, že má turínské plátno údajně nějaké zvláštní vlastnosti, na lidi ve své blízkosti zázračně působí. Mohl by se k tomu někdo blíž vyjádřit? “ zeptala se dopisem paní Naděžda S. z Ostravy - Poruby.
Turínské plátno je nejvýznamnější křesťansko u relikvií. Název vznikl podle italského města Turína, kde se nachází od roku 1578, je uloženo v katedrále svatého Jana Křtitele. Podle evangelií bylo tímto plátnem ovinuto tělo Ježíše Nazaretského, než ho uložili do nového hrobu vytesaného ve skále. Toto plátno a šátek, kterým byla ovázána Ježíšova hlava, později nalezli učedníci, když vstupovali do prázdného hrobu. Oleje a masti, sloužící k balzamování a také krev zanechaly na plátně zřetelný otisk lidské postavy i obličeje.

A tak se stalo, že i přes propast věků můžete pohlédnout do tváře člověka, jehož učení neustále ovlivňuje dějiny lidstva. Vědci se o pravosti turínského plátna dohadují již dlouho. Je to stejně nekonečný spor, jako když se někdo snaží dokázat, že Bůh není. Mimořádné účinky této zhruba dva tisíce let staré relikvie však více dokazují její pravost. Je ovšem také dobré vědět, že řada kreseb malovaných podle předlohy otisku na plátně tyto účinky postrádá. Co z turínského plátna vyzařuje? Soustředíte-li se na tvář Ježíše, tušíte, jak byl za svého života moudrý i milosrdný. Můžete vnímat, s jakou odvahou podstoupil smrt ukřižováním, ač předem věděl, co jej čeká. Pohled na tvář Ježíše uklidňuje, je také velmi zvláštní, že při tom člověk nemá tísnivý a bolestný pocit trvalého odloučení, jaký obvykle provází pohled na fotografie zemřelých, zejména byli-li vám tito lidé blízcí.

To vyvolává pocit, že jste blízko velkého tajemství a tvrzení, že Ježíš Kristus vstal z mrtvých, vám přestává připadat tak nemožné a absurdní. Vidina stínu smrti se zvolna vytratí, může se stát, že se dostaví stejný pocit bytí a jistoty, jako když pomyslíte na nějakého svého známého a víte, že ho za hodinu můžete uvidět nebo třeba druhý den. Mnozí z vás, zvláště ti starší, se zármutkem vzpomínáte na ty, které jste milovali a stále se vám po nich stýská. V takovém případě je dobré vzít fotografii zemřelého a obrázek otisku Ježíšovy tváře z turínského plátna a postavit oba obrázky na viditelné místo tak, aby se vzájemně dotýkaly. To proto, abyste se mohli dívat na obě tváře současně. Pak můžete dál přicházet, vzpomínat a modlit se, pokud vám modlitba přináší útěchu. Utrpení se brzy zmírní a budete se lépe vyrovnávat se smutnou skutečností. Je to dáno i tím, že se ze dvou obrázků stal jeden a vy pomalu můžete uvěřit tomu, že smrt neznamená absolutní konec. To vědomí, že jste maličko nahlédli za hranice času a prostoru, vám už zůstane. Turínské plátno může rovněž pomoci těžce nemocným překonat strach ze smrti, když se soustředí na tento obraz ve chvílích slabosti. Nemocný se tak dříve naučí žít se svou chorobou, získá čas a dostatek klidu, aby v sobě mohl nalézt sílu a víru potřebnou k uzdravení. Také lidé, kteří podlehli závislosti na alkoholu nebo drogách, mohou použít otisk turínského plátna jako zdroj síly, aby tyto závislosti překonali.

Pakliže tuto možnost někomu doporučíte, mějte na paměti moudré přísloví, které říká, že koně můžete přivést k vodě, ale pít už musí chtít sám. Ani člověka nedonutíte k tomu, aby přijal vaši pomoc, musí chtít. A sám se rozhodnout s plnou odpovědností a úctou k svému životu a uvědomit si, že svou závislostí ubližuje nejen sobě, ale i dalším lidem. Ti, kdož se rozhodli zasvětit svůj život pomoci trpícím, ochraně přírody nebo práv občanů, mohou sílu a vytrvalost čerpat nejen při soustředění na obraz Ježíše, ale také z jeho života. „Já a otec jsme jedno“ (Jan 10.30), řekl Ježíš. Obraz by nikomu nepřinesl ani sílu ani útěchu, kdyby v lidech zároveň neprobouzel dar víry a poznání, že víra není jen o přesvědčení. To by nám konec konců ve stínu pochybností dlouho nevydrželo. Víra je dar lásky, síla naděje a dotek věčnosti, když uvěříte, že Bůh se vám nechává poznat ve vaší duši. Turínské plátno vám umožňuje pocítit boží přítomnost, jež se projeví v síle duše, dobré mysli a užitečnosti vašich činů.
Jiří Tomášek
Kontakt 603 730 347
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472952
DnesDnes357
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3367
Tento měsícTento měsíc4582

Partnerské weby

apartman banner