Hlavním městem švýcarského kantonu Graubünden je město Chur. Sídlo zde má i biskupství V churské katedrále dnes již nic nepřipomíná dávné pustošení muslimských lupičských hord. Naopak. Vše - oltáře a kapitula - dnes vypovídají o lesku a vlivu jednoho z nejstarších biskupství severně od Alp, jehož počátku spadají až do druhé pol oviny 4. století. A tato katedrála má i svůj chrámový poklad. Je uložen pod pozdně gotickým oltářem, poblíž krypty.

Křesťanskou moc a kulturu reprezentují ve velkém počtu kalichy, relikviář a svatyně. Uprostřed těchto vzácností ze zlata a drahých kamenů se nachází mešní roucho, které je opředeno mnohým tajemstvím. Nahoře má vyšit reliéf, který zobrazuje Boha Otce a holubici Svatého ducha. Následuje Marie s dítětem stojící na srpku měsíce a pod ní je říše pekla. Jde o známé křesťanské motivy, které jsou tvarované z hrubé koudele. Tedy na první pohled nic výjimečného. Ale když si pozorně prohlédnete postraní pruhy látky, zjistíte, že vedle nádherných ornamentů jsou vyšity i arabské znaky. Jde o stále se opakující písmena, která skládají slovo „as Sultan Al Malik-an Nasir“. Jde o hold nějakému sultánovi. O jakého sultána jde? Což je záhada, protože tam není napsáno jeho křestní jméno. Al Malik-an Nasir totiž znamená vítězný král. Tímto titulem se na Předním východě honosil kdejaký panovník.

Jde tedy o důkaz, že o v těchto místech byli Saracéni? Mešní roucho tomu nasvědčuje. Nabízí se hypotéza, že se původně jednalo o muslimský plášť, nádherné roucho z Orientu, které mnohem později, kolem roku 1500 bylo přeměněno v liturgický ornát. Je docela možné, že z nevědomosti byla arabská písmena považována za krásný vzor. Což by vysvětlovalo, proč na jednom a tamtéž oděvu se objevují jak křesťanské motivy, tak arabská písmena.
(kýr)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473100
DnesDnes505
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3515
Tento měsícTento měsíc4730

Partnerské weby

apartman banner