Námořnická legenda říká, že mořské obludy se zjevují nejčastěji ve čtvrtek – v den, kdy (dle knihy Genesis) byly stvořeny. Od chvíle, kdy lidé vypluli na moře, přicházely zprávy o setkání s obludami. Ve starověké mytologii mají obrovské rozměry: mezopotamský mořský drak Tiamat, strašlivá biblická ryba Leviathan a později vikingský Jormung andr, světový had svinutý pod hladinou. Švédský arcibiskup Olaus Magnus informoval roku 1555 o zjevení černého mořského hada o délce 67 metrů a žhnoucíma očima. Říká se, že strhl muže ze člunu, aby je zahubil.

V 18. století nastaly určité pochybnosti, avšak mnoho odborníků našeho století je méně odmítavých, neboť díky novým technologiím hloubkového průzkumu moře objevují dosud neznámé druhy. Například k nim patří latimérie, velká ryba, o níž se předpokládalo, že vyhynula před 70 milióny lety, a žralok s ohromnou tlamou objevený v roce 1976. Mýtická mořská obluda kraken pochází z legendy o mohutném hlavonožci, jehož dosud nikdo živý nespatřil, o němž se však ví z ohromných zbytků nalezených buď v žaludcích vorvaňů nebo vyplavených na břeh. Zprávy o mořských hadech pokračují a pozoruhodná podobnost mezi mnoha starověkými a současnými záznamy podporuje teorii, že plesiosaurus, vodní dinosaurus, možná přežívá v oceánech do dnešních dnů.

Zprávy o obludě v největším britském jezeře Loch Ness se poprvé objevily roku 563, kdy byl z jejích čelistí zachráněn jistý mnich. Přesvědčení, že Loch Ness ukrývá zvíře vědcům neznámé, pravděpodobně plesiosaura – inspirovalo nákladné expedice. Ani jedné se doposud nepodařilo prokázat nebo popřít existenci Nessie. Loch Ness je dost velké a hluboké, aby ukrylo několik oblud. A je tak zakalené rašelinou z padesáti řek, jež se do něho vlévají, že potápěč by mohl plout těsně okolo Nessie, aniž by ji zaznamenal.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474870
DnesDnes37
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1211
Tento měsícTento měsíc6500

Partnerské weby

apartman banner