Lidé se odjakživa báli chodit do hlubokých lesů, divní vlkodlaci se houfovali poblíž bažin a ohrožovali nevinné. Občas se našla zdechlina divně potrhaného zvířete, zajíc bez hlavy, stromy byly ovázané hedvábnými stužkami namočenými v krvi. Stvoření našeho světa je dílem zlého boha, ten dobrý, nejvyšší vládce, světlo a paprsek, sídlí mimo náš do sah. Uvolněné otěže zla nasákly krajinu strachem.

Čas vzpoury, tak by se dalo označit období francouzského sektářství 10. století našeho letopočtu, které se rozšířilo do celé Evropy. Kataři a valdenští patřili mezi nejpopulárnější odnože stoupenců „gnose“. Věřili, že lidské duše jsou vězni ve svých tělesných schránkách a neustále se snaží vysvobodit vzdorem. Čas střetu se blížil.

Není divu, že tito velkomyšlenkáři vzbudili odpor oficiální církve, bylo rozhodnuto je co nejdříve vyhladit. Ze slova „katar“ vznikla pravděpodobně zkomolenina „kacíř“. Kataři se snažili o církevní reformy a srozumitelný výklad evangelia, pohrdali hierarchií, odvolávali se na svou pravost. Takzvaný předkřesťanský gnosticismus skutečně existoval už dávno před založením křesťanské církve a všech jejich následných proudů. Ježíš byl u gnostiků uznáván jako duchovní element, nová tvořivá síla, neposkvrněná nečistou „zátěží“.

Stopy po vzpurných hereticích najdeme i v našich končinách, například na jihu Čech. V časech křížových výprav proti valdenským (jmenovali se podle svého zakladatele Pierra Valdése) a katarům se někteří z nich rozutekli do celé Evropy. Dominikánští a papežští pronásledovatelé pročesávali kraj, aby je předali soudům, většinou je ale rovnou zabili. Valdenští se dostali přes Šumavu až ke Staňkovskému rybníku a k rybníku Hejtman. Zdejší krajina připomínala prales, proto jim plně vyhovovala. Staňkovský rybník je značně rozlehlý, do 90. let minulého století byl nepřístupný, protože ležel v pohraniční zóně s Rakouskem. Po uvolnění režimu se tam objevili pátrači? Podle pověsti tu leží mnoho zajímavých věcí. Například bratrská pokladna a velká kronika gnosticismu na pergamenech (svitcích). Dokonce se spekulovalo i o tom, že tu byl tajně pohřben sám „guru“ Valdés, a to pod balvanem s velkou hvězdicí. O rybníku se už za první republiky říkalo, že je českou Gangou, dokáže absorbovat různé nečistoty, jeho vody vykazují léčivé účinky – ale pozor, pouze na pěti místech! Jinde je voda docela obyčejná, proč? Prý to je důsledkem právě oněch gnostických sekt, které dokázaly nejen ovládat, ale i zaklínat vodu.

Nouze tu není ani o paranormální jevy. Lidé se tu setkávají s různými stíny, celá oblast přitahuje vizionáře a reformátory, například Jana Husa. Možná, že zemřelí valdenští magici dodnes bloudí houštinami, modlí se na mystických balvanech a skalách, očarovávají vodu v zátokách a snaží se osvobodit z moci tajemného Demiurga, mocného i zlého boha, stvořitele pomíjivého hmotného světa a žalářníka všech duší…
(nov)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470726
DnesDnes561
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1141
Tento měsícTento měsíc2356

Partnerské weby

apartman banner