Klima na naší planetě se zásadním způsobem měnilo již několikrát, takže docházelo jak k výrazným dobám ledovým, tak i k citelnému oteplení. Dokonce i současné tropické pásmo svíral před stovkami miliónů let ledový krunýř prakticky až po rovník. Jedna z vědeckých studií ukázala, že Země skutečně představovala ledovou planetu. Autor této stud ie, geolog Harvardské univerzity Francis Macdonald pak míní, že zalednění naší planety trvalo až pět miliónů let.

Důkazy o velmi chladném podnebí dnešních tropických krajů přinesly geologické výzkumy původních rovníkových hornin, které se v důsledku pomalého, ale vytrvalého přesouvání zemských desek dostaly až na severozápad dnešní Kanady. V nich byly také zjištěny ledovcové usazeniny a další stopy zalednění. S poznatky o změnách magnetismu a průzkumech skladby hornin vědci určili, že tato výrazná doba ledová se odehrála před více než 716 milióny let. V té době ještě neexistovala zvířata ani pozemské rostliny, nýbrž pouze mnohabuněčné organismy. První zvířata se totiž objevila v mořích přibližně před 540 milióny let.

Vědci se často přeli o to, co mohlo způsobit tyto klimatické změny. Často se hovořilo o pádu obřího meteoritu, o srážce Země s jiným vesmírným tělesem nebo o slabším či silnějším působení samotného Slunce. Někteří z vědců se nyní kloní k představě, že za chladná a teplá období planety může především vulkanická činnost, zemětřesení, posun zemských desek a změna magnetismu. V důsledku toho pak docházelo i ke změnám zemské osy, což se projevovalo klimatickými změnami. O klimatu určité oblasti na Zemi totiž nerozhoduje ani tak vzdálenost od Slunce, jako samotná ekliptika a natočení směrem ke Slunci. Proto je také při odklonu od Slunce v našich zeměpisných šířkách v zimě chladněji i přesto, že se planeta nachází nejblíže ke Slunci.

O vlivu zemětřesení na posun kontinentů a zemské osy se vědci přesvědčili počátkem roku 2010. Zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy stupnice, které koncem února postihlo západní pobřeží Chile, posunulo město Concepción o nejméně 3 metry na západ a hlavní město Santiago de Chile asi o 28 centimetrů na jihozápad. Podle expertů z amerických univerzit a vědeckých institucí v Jižní Americe zemětřesení ovlivnilo i polohu dalších míst v Jižní Americe od Brazílie až po Falklandské ostrovy, což vyplynulo z pozorování satelitních měření. Americká Národní agentura pro letectví a vesmír pak oznámila, že se v důsledku přesunu zemské hmoty po zemětřesení vychýlila ještě více už tak vychýlená osa Země. To pak ovlivnilo i rotaci planety a podle odhadů způsobilo zkrácení délky dne o 1,26 mikrosekundy.
(kov)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505021
DnesDnes80
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3273
Tento měsícTento měsíc16367

Partnerské weby

apartman banner